Klasifikace a vyčíslení hodnoty městské zeleně, užití hédonistického přístupu
V této studii je vyhodnocen nový přístup k oceňování zelených ploch a prostranství v městské zástavbě, na konkrétním případu města Aalborg. Jednotlivé rezidence jsou zde v rámci realitní nabídky členěny podle míry dostupnosti a provázanosti se zelení, z hlediska její dostupnosti, využitelnosti a celkové estetiky konkrétních lokalit.
Jednotlivé zóny byly rozděleny podle dostupnosti zeleně do osmi kategorií, a tento celý dataset byl zapracován modelu prostorové distribuce, rozčleňujících celé město na jednotlivé zóny.
Heterogenita zeleného prostoru ve městech je často podceňována, respektive ne plně pochopena. Započítat do ceny nemovitosti „přirážku“ za přítomnost zeleně v okolí rezidence je velmi prosté, ale neodráží plně vlastní hodnotu zeleně, která často může být nedostupná či nevyužitelná (tj. neplyne z ní žádný výrazný benefit).
Dostupnost (přístup) k zeleným prostranstvím je prokazatelně spojena s cenou nemovitostí, pozitivně i negativně, v závislosti na typu daného zeleného prostoru.
Autoři potvrdili, že různé nacenění hodnoty zeleně u nemovitostí nesouvisí jen s dostupností a typem, ale také tím, zda se jedná o solitérně stojící domy, nebo apartmány (a apartmánové bloky).
Autoři zmiňují mezi rozhodujícími kritérii pro vyčíslení hodnoty zeleně zejména jejich vzdálenost domu/apartmánu (100-600 metrů). Vzdálenost 600 metrů přibližně odráží i časovou dostupnost takové lokality (tedy přibližně 5-10 minut chůze).
Důsledně také rozlišují mezi přírodou, městským parkem, „kostelní zahradou“, nebo živými ploty /zelenými štíty mezi obytnou čtvrtí a industriální zónou. Podstatnou roli tu sehrává také přítomnost zemědělsky obdělávané plochy, vodní plochy/jezera či umělé nádrže, nebo otevřených sportovišť.
Ne každá zeleň je z hlediska obyvatelnosti městských lokalit vždy pozitivní. Autoři uvádějí příklady „negativní korelace“ mezi cenou nemovitosti a přítomností zelených „nárazových zón“, podél industriálních oblastí. Tyto jsou totiž primárně určeny k potření negativních efektů (optického narušení vjemu lokality, tlumení hluku), ale jejich celková estetická hodnota je minimální. Ve srovnání s těmito „zelenými štíty“ je mnohem hodnotnější obyčejný park.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.