Kdy: v sobotu 2. dubna 2022 od 9.30 do 18.00

Kde: v prostorách Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, Praha 2

Co: ohlédnutí se za vývojem české ochrany přírody v předchozích zhruba dvaceti letech a dále probrání výzev, které nyní přicházejí

Vážení kolegové,

po dlouhé covidové odmlce vás srdečně zveme na setkání Fóra ochrany přírody, které se uskuteční v sobotu 2. dubna 2022 od 9.30 do 18.00 v prostorách Přírodovědecké fakulty UK (Viničná 7, Praha). Program bude v průběhu února upřesněn, formát setkání bude tradiční. Po plenárních přednáškách a společně formulovaných námětech se rozdělíme do diskusních skupin - kaváren, v nichž se budeme vybrané problematice v rámci moderované debaty detailně věnovat.

Hlavním námětem setkání bude ohlédnutí se za vývojem české ochrany přírody v předchozích zhruba dvaceti letech a dále probrání výzev, které nyní přicházejí. I proto jsme předběžně vybrali témata: Česká ochrana přírody v době Zelené dohody, Taxonomie EU a Strategie ochrany biodiverzity EU do roku 2030. Na setkání bychom se měli pokusit odpovědět na tyto rámcové otázky: Co nám tyto dokumenty přinášejí? Co na jejich základě můžeme do budoucna očekávat za výzvy v našem oboru? Je česká ochrana připravena na zapojení do nových výzev? Budeme s nimi umět pracovat?

V souvislosti s přípravou setkání bychom vás chtěli požádat o zodpovězení několika otázek. Vaše odpovědi pomohou setkání optimálně naladit, a to jak zaměřením úvodních přednášek, tak tematickým určením jednotlivých kaváren.

Otázky jsou následující:

1) Na jaké úspěchy české ochrany přírody - zejména v poslední dekádě - jste nejvíce hrdý/á?

2) Jakých hrozeb pro naši přírodu se aktuálně nejvíc obáváte, jak v souvislosti s novou politikou EU, tak i na „národní“ úrovni?

3) Jaké problémy, výzvy a příležitosti vám připadají stěžejní a jak byste je navrhoval/a uchopit?

Pokud nebudete mít na zodpovězení některé otázky dostatek informací, napište nám i tuto variantu odpovědi. Domníváme se, že ČR zejména v oblasti Zelené dohody dostatek informací neposkytla a většina netuší, co pro nás bude její plnění znamenat. Cílem tohoto „dotazníku“ je i ověření této hypotézy a případné další nasměrování přípravy úvodních přednášek a diskusí.

Vaše stručné odpovědi společně s indikací zájmu o účast zasílejte, prosíme, obratem, nejpozději ale do 28. 2. 2022 na mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (odpovědi nebudou jmenovitě nikde zveřejňovány). Pomohou i další náměty, které považujete za důležité, o nichž by se mělo na setkání diskutovat.

Setkání je samozřejmě určeno jak pro stálé, tak pro nové účastníky. Prosíme vás, abyste pozvánku šířili mezi své kolegy i další zájemce. Za pomoc s propagací budeme velmi vděční.

Za organizátory se na setkání s vámi těší Petr Roth, Jan Dušek, Michael Hošek, David Storch a Markéta Dušková