Zhodnocení rizika výskytu malárie na rýžových polích ve Španělsku
Autoři testovali v deltě řeky Ebro, kde se na několika historických lokalitách pěstování rýže endemicky vyskytuje komár Anopheles atroparvus (jeden z evropských přenašečů malarických plasmodií), dopady klimatických změn na možné znovu objevení malárie.
Klimatologické analýzy a index GMR (Gradient Model Risk) potvrzují, že riziko přenosu již aktuálně existuje. Pro přenos P. falciparum je riziko přenosu nejpravděpodobnější od května do září a pro P. vivax od května do října. Zvýšení teploty v důsledku klimatických změn aktuálně nepředstavuje riziko zvýšení pravděpodobnosti přenosu, protože se počítá se snížením průměrným srážek. Ty budou limitovat velikost populace A. atroparvus a další možnosti jeho šíření.
Od začátku studie (květen 2005) bylo odchyceno celkem 16 130 dospělých komárů, a to 9 978 A. atroparvus (61,86 %) a dále ostatní druhy komárovitých, (38,14 %), resp. 6 152 zástupců druhů Culex pipiens, C. modestus, Culiseta longiareolata a Ochlerotatus caspius. A. atroparvus byl zaznamenáván po celou dobu odchytů (od května do října).
Relativní vzdušná vlhkost je jedním ze zásadních faktorů, které přispívají ke zvýšenému riziku přenosu malárie. V případě, že je relativní vzdušná vlhkost nižší, než 60 %, je délka života komárovitých (a tím i možné riziko rozvoje plasmodií a jejich přenosu) nižší.
Výpočet indexu GMR (se začleněním potenciálního rizika přenosu, zvážením klimatických faktorů, sezónního průběhu minimální teploty s ohledem na rozvoj parazitů i jejich vektorů, přítomnost dešťové vody a podmínek pro dokončení životního cyklu parazita/vektoru) umožňuje spolehlivě definovat riziková období.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.