Využívání krajiny a perlorodka říční
Perlorodka říční (Margaritifera margaritifera) patří na celém území Evropy k ohroženým druhům měkkýšů. Život jí komplikují zejména vysoké znečištění vodních toků a změny ve složení rybích společenstev. V současnosti je již naprostá většina toků ovlivněna způsobem obhospodařování krajiny. Švédští autoři se v článku zaměřili na sledování faktorů, na které by měl být při obnově populací perlorodek kladen důraz. Sledovali vztah úspěšnosti rozmnožování, charakteristik krajiny v okolí vodotečí a chemizmu vody. Výsledky ukazují, že řada aktivit v lese dokáže negativně ovlivnit jak rozmnožování perlorodek, tak i některé části životního cyklu jejího hostitele – pstruha obecného.
- Vliv na perlorodky je dvojí, a to jak přímý, tak i nepřímý přes hostitelský druh.
- Rozmnožování perlorodek i denzita pstruha byly negativně ovlivněny množstvím lesních holin na březích vodotečí.
- Rozmnožování perlorodek bylo negativně ovlivněno barvou vody (čím tmavší, tím horší) a úrovní zákalu.
- Pozitivní vliv na rozmnožování perlorodek i na populace pstruha má vysoký podíl rybníků na vodotečích, které pravděpodobně snižují zákal.
- Byl nalezen pozitivní vztah mezi podílem listnatých lesů v okolí vodotečí a denzitou pstruha.
- Výsledky ukazují, že pro ochranu perlorodek říčních je třeba upravit způsoby hospodaření v lesích v okolí lokalit výskytu. Cílem ochrany nemůže být pouze přímá ochrana perlorodky, specifický přístup vyžaduje také její hostitelský druh – pstruh obecný.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.