Využití hydrodynamických modelů při správě mokřadů dunajské delty
Tato studie prezentuje možnosti využití trojrozměrných hydrodynamických modelů jako ideálního nástroje k mapování dopadů jednotlivých managementových opatření v systému delty. Případová studie rozebírá mokřadní lokalitu Sontea-Fortuna.
Většina lokalit situovaných výše po proudu je subjektem intenzivních fluviálních procesů (ve srovnání s níže položenými místy, kde se tyto téměř neobjevují). Model dokázal stanovit kritické body, kde se podařilo identifikovat možnou izolaci lokalit, a následně stanovit jiné alternativy řešení (například přesměrování toku), současně s ekonomickým vyčíslením těchto opatření.
- Model popisuje scénáře jednotlivých situací za suché/normální /vlhké varianty (z hlediska dostupnosti vody v systému), a popisuje vlastnosti vodní masy (např. turbidita proudění, odnos částic za různých hydrologických režimů a hladiny vody/rychlosti proudění).
- V rámci managementu popisují autoři několik situací předcházení negativním dopadům, řešené například přepouštěním vody přes jednotlivé větve delty, řízeným povodňováním, atd.
- Autoři upozorňují, že správa dunajské delty je základním pilířem udržitelnosti celého ekosystému. Není to jen o proměně možných situací za různých hydrologických režimů, ale především o udržení ekologického statusu celé delty.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.