Výrazný pokles genetické diverzity křečka polního v západní Evropě
Areál křečka polního (Cricetus cricetus) sahá od západní Evropy (Holandsko, Belgie, Francie) až po Mongolsko. Za posledních 30 let výrazně poklesla početnost jeho populací v mnoha částech areálu. Tento úbytek je zřetelně viditelný i na našem území. V České republice byla poslední data o rozšíření publikována v polovině 70. let minulého století. V současnosti je křeček polní v ČR chráněn zákonem jako silně ohrožený druh. V západní části jeho areálu rozšíření (Belgie, Holandsko, západní Německo) došlo dokonce k poklesu o více než 99 %. Autoři publikace zkoumali odpověď genetické variability na pokles početnosti populace právě v této oblasti. Současné populace sice nesou podobnou genetickou variabilitu jako historické, výrazný rozdíl je ale v distribuci této variability mezi subpopulacemi.
- V oblasti Belgie, Nizozemí a západního Německa probíhají intenzivní pokusy o záchranu a posílení populace křečka polního.
- Jedním z předpokladů úspěšnosti akcí je dostatečná genetická variabilita zbývajících populací, kterou autoři sledovali.
- Celkem bylo geneticky analyzováno 250 jedinců, z toho 85 jedinců z dotčené populace. Autoři srovnávali genetickou diverzitu 52 odchycených jedinců a 33 vzorků staršího data z muzeí.
- Celkem byla zkoumána variabilita u 11 mikrosatelitů.
- U většiny současných populací byla zjištěna absence vzácných alel zjištěných u starších exemplářů z muzeí.
- Většina současných jedinců je ve všech sledovaných mikrosatelitních úsecích téměř homozygotní.
- Ze 7 zkoumaných populací lze vytvořit nejméně 5 geneticky odlišných skupin.
- Celková genetická diverzita je podobná diverzitě historické (před fragmentací populace), jednotlivé současné subpopulace jsou ale geneticky výrazně odlišné a dochází (došlo) následkem genetického driftu a malé velikosti populace k fixaci odlišných alel.
- Autoři se domnívají, že malá genetická variabilita a vysoká míra homozygozity v jednotlivých subpopulacích může být příčinou menší úspěšnosti záchranných programů, a proto doporučují zvýšení genetické variability výměnou jedinců mezi subpopulacemi nebo umožněním migrace.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.