Vliv zemědělských postupů na střevlíky
Střevlíkovití brouci (čeleď Carabidae) jsou jednou z nejpočetnějších skupin členovců, jejichž pozitivní význam spočívá v jejich postavení v potravním řetězci. Na jedné straně představují predátory řady škůdců polních plodin, jako jsou mšice, housenky motýlů, slimáci a podobně, na druhé straně jsou sami významnou složkou potravy některých ptáků nebo netopýrů. Autoři publikace shrnují současné znalosti vztahu společenstev střevlíkovitých a způsobu hospodaření na zemědělských plochách.
- Složení společenstva střevlíkovitých brouků na plochách s jednotlivými druhy polních plodin je řízeno mnoha faktory, obvykle ho ale tvoří jen několik velmi početných běžných druhů, společných pro různé plodiny.
- Z abiotických faktorů půdy jsou nejdůležitější její typ a vlhkost.
- Typ plodiny ovlivňuje společenstvo nepřímo skrz způsob pěstování a změny mikroklimatu.
- Na společenstva střevlíků nemá obecně výrazný vliv žádný ze způsobů obdělávání půdy, ačkoliv některé studie ukazují odlišné výsledky při srovnání hluboké a mělké orby v závislosti na lokálních podmínkách.
- Použití pesticidů má krátkodobý a prostorově omezený negativní efekt, mnoho druhů je schopno rekolonizovat ošetřené plochy ve velmi brzké době.
- Pozorovaný pokles diverzity střevlíkovitých v širším okolí ošetřovaných ploch je ale možno přičítat dlouhodobému působení používání pesticidů.
- Hnojení má na diverzitu střevlíků pozitivní efekt.
- Velmi důležitým faktorem jsou okrajové biotopy, sloužící jako úkryty, místa k rozmnožování nebo koridory pro disperzi.
- Silnice mohou hrát překvapivě důležitou negativní roli jako disperzní bariéra.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.