Vliv vegetační struktury a floristické diverzity na bezobratlé vápnomilných trávníků
V této studii sledovali autoři vliv činnosti vojenských vozidel, druhové pestrosti rostlin a vegetační struktury na druhová společenstva detritivorních, herbivorních a dravých druhů bezobratlých. Rovněž byl sledován vliv vojenských disturbancí na druhy schopné letu. Výška trávníku negativně korelovala s druhovou pestrostí detritivorních, herbivorních i dravých druhů, tzn. druhová pestrost všech trofických úrovní byla nejvyšší u krátkostébelných trávníků. Samotné disturbance vojenskou technikou neměly negativní vliv na druhovu pestrost bezobratlých, nicméně ovlivnily strukturu společenstev bezobratlých v neprospěch druhů s nízkou disperzní schopností. Pro podporu druhové rozmanitosti bezobratlých vápnomilných trávníků navrhují autoři variabilitu typů managementu v prostoru i čase pro vytvoření heterogenity ve struktuře trávníku. Tato prostorová variabilita zajistí, že budou naplněny požadavky druhů jednotlivých trofických úrovní. To je obzvláště důležité z toho důvodu, že nejsou známy reakce jednotlivých druhů bezobratlých na management.
Vápnomilné trávníky v Evropě rozlohou i kvalitou ustoupily jako výsledek moderních zemědělských postupů, zvýšené atmosférické depozice živin a nedostatku managementu. Kromě toho, že se jedná o klíčové biotopy pro specializované druhy rostlin, jsou vápnomilné trávníky rovněž důležité pro mnoho druhů ohrožených bezobratlých. V této studii sledovali autoři vliv činnosti vojenských vozidel, druhové pestrosti rostlin a vegetační struktury na druhová společenstva detritivorních, herbivorních a dravých druhů bezobratlých. Rovněž byl sledován vliv vojenských disturbancí na druhy schopné letu. Sledovaná lokalita Salisbury Plain se nachází v jižní Anglii, bezobratlí byli sledováni chytáním do padacích pastí.
Výška trávníku negativně korelovala s druhovou pestrostí detritivorních, herbivorních i dravých druhů, tzn. druhová pestrost všech trofických úrovní byla nejvyšší u krátkostébelných trávníků. Druhová pestrost býložravých druhů byla pozitivně ovlivněna druhovu pestrostí trav i bylin. To odpovídá předpokladu, že rozmanitější potravní nabídka uživí více druhů konzumentů. Druhová pestrost herbivorů byla rovněž spjata s vyšší strukturální rozmanitostí trávníků, které patrně poskytují více nik. Management zaměřený na druhovou pestrost rostlin je typicky spjat se snížením výšky porostu, což ale s sebou přináší zjednodušení v jeho struktuře a následně i úbytku vhodných potravních zdrojů a úkrytů pro bezobratlé. To ale neodpovídá výsledkům této studie, kdy krátkostébelné trávníky byly druhově nejbohatšími na bezobratlé. Vysvětlením může být, že pastva probíhala během zimních měsíců a v brzkém jaře, kdy odstranění listů neovlivní fenologický vývoj jedince. Druhová pestrost dravých druhů rovněž vzrůstala se snižující se výškou trávníku. Tento výsledek odpovídá zjištěním v dalších studiích, že druhová pestrost predátorů často koreluje s pestrostí herbivorních druhů. Plochy nejvýrazněji ovlivněné vojenskou technikou obsahovaly nejnižší podíl bezobratlých neschopných letu. Úspěšný management ve prospěch bezobratlých vápnomilných trávníků by se měl zaměřit na zachování druhově bohatých krátkostébelných trávníků, s druhově pestrým zastoupením jak bylin, tak trav. Nicméně, management by měl být proveden rovněž s ohledem na dosažení heterogenity různých typů trávníků (krátkostébelné, dlouhostébelné, druhově bohaté, druhově chudé atp.).
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.