Vliv podmínek prostředí na druhové složení makrofyt ve Střední Evropě
Vliv rozmanitých faktorů prostředí na výskyt a početnost vodních rostlin je v posledních dvou desítkách let poměrně často diskutovaným problémem. K těm nejdůležitějším patří faktory limnologie vodního prostředí, ale vodní rostliny jsou ovlivňovány také geomorfologií prostředí, typem substrátu, klimatem, hydrologií nebo interakcemi s ostatními druhy společenstva. Existující studie přinesly výsledek, jež dokládá synergický vliv několika faktorů. Tyto studie se však ve velké většině věnují jedinému vybranému typu vodního prostředí a výzkum vlivu přírodních faktorů působících v tekoucích a stojatých vodách současně je poměrně vzácný. Právě takový přístup zvolili slovenští botanici při výzkumu faktorů ovlivňujících výskyt a početnost vodních makrofyt ve dvou oblastech Slovenska. Nejdůležitějšími zjištěnými faktory byly režim průtoku vody a podíl jemného substrátu na dně toku.
- Výzkum probíhal v roce 2011 na dvou modelových plochách (Borská nížina a pánev Turčianské kotliny).
- Celkový počet druhů zjištěných makrofyt dosáhl 72, z nichž přibližně třetina se ale vyskytovala vždy pouze v jedné z oblastí.
- Kanonická korespondenční analýza (forward selection) ukazuje, že v Borské nížině mají statisticky doložitelný vliv na druhové bohatství ve vztahu k podmínkám prostředí 3 faktory prostředí (vysvětlující ale pouze 10,35 % variability dat), v Turčianské kotlině pak 7 faktorů (vysvětlujících 24,45 % variability dat); viz obrazová příloha.
- Nejdůležitějšími zjištěnými faktory byly režim průtoku vody a podíl jemného substrátu na dně toku (vysvětlujících 3,57 % a 6,21 % variability dat pro první, resp. druhou oblast).
- Nejsilnější vliv na čistou druhovou diverzitu však má v Borské nížině nadmořská výška a v Turčianské kotlině konektivita prostředí.
- Pokud sledované faktory rozdělíme do skupin, mají největší vliv na diverzitu makrofyt faktory geografické a hydrologické.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.