Vliv malých savců na regeneraci lesa
Vliv malých savců na regeneraci lesních porostů zůstává v pozadí za mnohem nápadnějším vlivem velkých přežvýkavců. V případě změn v zastoupení dřevin z monokultur smrku na smíšené porosty může ale jejich vliv narůstat. S tím se také zvyšuje požadavek na ochranu sazenic dřevin před vlivem hlodavců a zajícovců. Některé výzkumy naznačují, že vliv drobných savců při přirozené obnova lesa není tak negativní, jako je tomu v případě umělé výsadby. Výzkum v Kelečské pahorkatině (ČR) tento předpoklad potvrzuje.
- V oblasti Kelečské pahorkatiny byl sledován vliv drobných savců na přirozenou obnovu dřevin v lesní rezervaci a umělou obnovu ve výsadbě, se zaměřením na porosty buku lesního (Fagus sylvatica).
- Byla provedena kontrola ohryzu kůry, přičemž umělá obnova se ukázala jako podstatně náchylnější k poškození.
- Z celkového množství sledovaných jedinců buku bylo v umělé výsadbě poškozeno 57,5 %, oproti 12,7 % v obnově přirozené, a odumřelých stromků 15 % ku 0 %.
- Jediným odchytem potvrzeným škůdcem byl norník rudý (Myodes glareolus), i když autor připouští, že ohryzy bázi stromů mohou značit i poškození hraboši r. Microtus.
- Vzhledem k velké úrodě semen (bukvic) v r. 2006 očekává autor další sezónu narůst populací hlodavců a tím i zvýšené škody na dřevinách.
- Dosud získané výsledky ukazují, že při lesním managementu je velmi důležité podpořit přirozenou lesní obnovu a u výsadeb minimalizovat pokryv bylinného patra v okolí stromků, který představuje optimální prostředí pro výskyt hlodavců.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.