Vliv hospodaření na kvalitu vody a produkci ryb v extenzívních rybnících
V intenzívní akvakultuře jsou ke zvýšení výnosu ryb používány umělé přikrmování a hnojení vody. V polopřirozených podmínkách rybníků v kulturní krajině může být produkce ryb však pouze jednou ze žádoucích aktivit. Kolektiv francouzských hydrobiologů analyzoval vztah rybničního hospodaření na produkci ryb a nutriční status vody a sedimentů v extenzivně obhospodařované rybniční soustavě. Základním zjištěním je, že každoroční hnojení a přikrmování zvyšuje produkci ryb, ta lze ale zvýšit i nepravidelným hnojením a vápněním dna v letech bez vody.
- 83 rybníků bylo sledováno v letech 2007-2009 v oblasti Dombes poblíž Lyonu ve východní Francii.
- Každý rok od dubna do října bylo sledováno několik parametrů vody (PO43−, NO3−, celkový fosfor, celkový dusík, NH4+, chlorofyl-a).
- Sediment byl odebírán v březnu a říjnu a byl v něm stanoven volný fosfor, celkový dusík, organický materiál a koncentrace vápníku.
- Každý rybník byl charakterizován frekvencí hnojení, přikrmováním, hnojením a vápněním dna při vypuštění a skladbou chovaných ryb.
- Každoroční hnojení a přikrmování zvyšuje produkci ryb, není ale jedinou možností. Produkci dokáže ještě zvýšit nepravidelné hnojení a vápnění dna v letech bez vody.
- Také samotné nepravidelné hnojení a vápnění dna v letech bez vody dokáže zvýšit výnos.
- K nejnižším výnosům dochází na rybnících bez managementu.
- U všech třech používaných managementových opatření (hnojení, přikrmování, hnojení a vápnění dna) bylo zjištěno vyšší množství volného fosforu a nižší množství NO3−.
- Ostatní parametry vykazují statisticky nevýznamně zvýšené hodnoty.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.