Věrnost místu rozmnožování u želvy bahenní
Želva bahenní (Emys orbicularis) je na velké části svého areálu rozšíření ohroženým druhem. Detailní poznání všech aspektů biologie druhu patří k nezbytným předpokladům pokusu o jeho ochranu. Jedním z nejdůležitějších aspektů je biologie rozmnožování. Skupina slovenských biologů sledovala na nejznámější slovenské lokalitě želvy bahenní v národní přírodní rezervaci Tajba věrnost místu kladení vajec. Získaná data jsou velmi důležitá při realizaci ať už probíhajících, tak i plánovaných pokusů o ochranu druhu.
- V letech 1998-2009 bylo pozorováno celkem 39 kladoucích samic, z nichž osm kladlo vejce více než čtyřikrát (nejvíce osmkrát). Těchto osm jedinců bylo použito pro statistické hodnocení.
- Pět jedinců z osmi vykazovalo fidelitu k „tradičnímu“ místu kladení vajec.
- Sezóna kladení probíhala na Tajbě od poloviny května do konce června.
- Průměrná vzdálenost mezi hnízdy jednotlivých samic byla 138 metrů, průměrná vzdálenost hnízda od okraje vodní plochy byla 349 metrů.
- Během období pozorování bylo u šesti želv zjištěno dvojí kladení během jedné sezóny v rozmezí 20-27 dnů. Průměrná vzdálenost takových dvou hnízd byla 117 metrů (rozsah 12,5 – 357 m).
- Největší vzdálenost mezi dvěma hnízdy jedné samice byla 416 metrů, nejmenší byla 3,7 metru.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.