Umělé noční osvětlení ovlivňuje ranní zpěv ptáků, extra-párovou plodnost i čas snůšky
V této studii se autoři soustředili na dopady umělého osvětlení na životní cykly pěvců ve městech, po dobu sedmi hnízdních sezón.
Vlivem umělého osvětlení došlo u některých ze sledovaných druhů k posunu zahájení doby ranního zpěvu, ovlivnilo to jejich extra-párovou paternitu a samice ovlivněné umělým světlem snášely vajíčka dříve.
Samci čtyř z pěti sledovaných druhů začínali prokazatelně zpívat dříve v lokacích poblíž pouličního osvětlení, než ptáci, kteří byli zdrojům umělého osvětlení dále.
Tento časový posun nemůže být vysvětlen jen prostým působením hluku z dopravní komunikace (tj. že ptáci u silnice začínají zpívat dřív, aby se vůbec slyšeli), protože na sledovaných lokalitách byla hladina hlukového pozadí relativně velmi nízká.
Samice hnízdící na okrajích teritoria a v blízkosti zdrojů umělého osvětlení snášely snůšky v průměru o 1,5 dne dříve, než samice z centra teritoria (či přímo ze vzdálenějšího lesnatého území bez umělého osvětlení).
Na načasování snůšky měl ale také výrazný vliv věk samic (tento faktor byl ale nezávislý na faktoru umělého osvětlení).
Samci z osvětlených lokalit měly 2x větší šanci, že se jim podaří oplodnit ještě další samici, než samci z lokalit bez umělého osvětlení.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.