Údaje z kroužkování mláďat čejky chocholaté poukazují na pokles v početnosti populace v ČR

Během posledních dvou desetiletí došlo k poklesu početnosti ptáků zemědělské krajiny v ČR, obdobně jako v jiných evropských zemích. Intenzifikace zemědělství je považována za jednu z hlavních příčin tohoto poklesu. V této studii autoři zkoumají využití ročních počtů okroužkovaných mláďat čejky chocholaté (Vanellus vanellus) jako možného indikátoru změn ve velikosti její populace za období 1976 – 2004. Z výsledků vyplývá, že k poklesu početnosti čejek došlo ve všech sledovaných regionech, míra poklesu mezi nimi se ale dosti lišila. Údaje z kroužkování potvrzují zjištěné trendy z národního monitorovacího programu. U regionů se zaznamenaným větším poklesem čejek byl zjištěn i vyšší počet zastřelených jedinců. Na drastickém úbytku populace čejek v posledních desetiletích se pravděpodobně projevily jak vlivy na zimovištích tak i na hnízdních lokalitách. Nicméně, bez dlouhodobých údajů o produktivitě čejek na hnízdních lokalitách, zůstává vztah mezi loveckým tlakem a populačními trendy jediným dosud doloženým vysvětlením dlouhodobého poklesu čejek. Výsledky studie demonstrují, že údaje z kroužkování mohou posloužit nejen jako cenné údaje o pohybech ptáků, ale i pro monitoring populací.

Využitelné výstupy: 

Během posledních dvou desetiletí došlo k poklesu početnosti ptáků zemědělské krajiny v ČR, obdobně jako v jiných evropských zemích. Intenzifikace zemědělství je považována za jednu z hlavních příčin tohoto poklesu. V této studii autoři zkoumají využití ročních počtů okroužkovaných mláďat čejky chocholaté jako možného indikátoru změn ve velikosti její populace za období 1976 – 2004. Údaje byly vyhodnocovány regionálně, na úrovni deseti krajů (resp. dvojice krajů, u Plzeňského a Karlovarského kraje). Počty okroužkovaných mláďat byly standardizovány s ohledem na kroužkovací úsilí v každém roce. Tyto údaje byly porovnány s výsledky Jednotného programu sčítání ptáků (JPSP). Ze zpětných hlášení byl vyhodnocen vztah loveckého tlaku a počtu regionálně okroužkovaných mláďat.
Počty okroužkovaných mláďat setrvale klesaly ve všech deseti hodnocených regionech, v sedmi regionech byl tento pokles statisticky významný. Nejsilnější pokles byl zaznamenán u Jihočeského kraje, Středočeského kraje, Zlínského kraje a Prahy. Údaje z JPSP významně korelovaly se sedmi regionálními trendy z kroužkování i trendem zjištěných z kroužkování za celou ČR. Ze 141 zpětných hlášení bylo 113 jedinců hlášených jako zastřelených. Byla zjištěna pozitivní korelace mezi počtem zastřelených jedinců a regionálními trendy z kroužkování.
Z výsledků vyplývá, že k poklesu početnosti čejek došlo ve všech sledovaných regionech, míra poklesu mezi nimi se ale dosti lišila. Údaje z kroužkování potvrzují zjištěné trendy z národního monitorovacího programu. U regionů se zaznamenaným větším poklesem čejek byl zjištěn i vyšší počet zastřelených jedinců. Nemusí to nutně znamenat, že existuje příčinný vztah mezi regionálními populačními trendy a loveckým tlakem na tahových cestách a zimovištích. Je to ale faktor, který je nutné zohlednit. Přestože v evropském měřítku došlo k poklesu v počtu lovených jedinců, nebyl v této studii zjištěn žádný časový trend v intenzitě (zmenšení) loveckého tlaku na čejky.
Za jednu z hlavních příčin poklesu početnosti čejek je považována vysoká ztráta na vejcích a mláďatech při hnízdění, tj. nízká produktivita. Údaje o produktivitě čejek ve sledované oblasti ale chybějí. Intenzifikace zemědělství je považována za hlavní příčinu v poklesu početnosti ptáků zemědělské krajiny. Nicméně, v České republice nedošlo po roce 1989, kdy byl snížen objem zemědělské výroby, k zastavení poklesu početnosti čejek. Na drastickém úbytku populace čejek v posledních desetiletích se pravděpodobně projevily jak vlivy na zimovištích, tak i na hnízdních lokalitách. Nicméně, bez dlouhodobých údajů o produktivitě čejek na hnízdních lokalitách, zůstává vztah mezi loveckým tlakem a populačními trendy jediným dosud doloženým vysvětlením dlouhodobého poklesu čejek. Výsledky studie demonstrují, že údaje z kroužkování mohou posloužit nejen jako cenné údaje o pohybech ptáků, ale i pro monitoring populací.         

Grafické přílohy: 
Regionální trendy v počtu okroužkovaných mláďat čejky v letech 1976 - 2004.
Zdroj: 
Zidkova L., Markova V., Adamik P. 2007: Lapwing, Vanellus vanellus chick ringing data indicate a region-wide population decline in the Czech Republic. Folia Zoologica 56 (3): 301-306.
Zadal: 
Jiří Pokorný