Srovnání horkých míst britské ptačí biodiverzity

Autoři se rozhodli pro srovnání plošek tří typů území z kategorie „hotspots biodiverzity“. Prvním typem byly lokality s vysokou mírou druhového bohatství, tj. lokality z hlediska rozmanitosti zastoupení různých druhů nejbohatší. Druhým byla místa se zaznamenaným přímým endemismem, tedy prostorově omezeným výskytem druhů vázaných jen na určitou lokalitu, a třetím typem se pak stala místa komplementární, doplňková. Na nich byla zaznamenávána nejvyšší kombinovaná druhová bohatost.
Výsledky napovídají, že v rámci sítě plošek 10x10 km vychází ze srovnání různých hotspots nejlépe ty soustředěné na druhovou rozmanitost (první kategorie), zatímco lokality komplementární se projevovaly nejnižší pozorovatelnou mírou diverzity. Lokality s vysokou mírou druhového bohatství reprezentovaly až 89 % všech ptačích druhů Velké Británie.

Využitelné výstupy: 
  • Lokality charakterizované autory jako hotspots druhového bohatství jsou sice snadno identifikovatelné, ale bohužel nereprezentují všechny ptačí druhy Velké Británie. Částečně je to dáno tím, že prostorová distribuce vzácnějších ptačích druhů není příliš silně svázána s distribucí druhů běžných a hojných. Nabízí se i vysvětlení, že druhové bohatství a sama vzácnost druhů je narušena nejrůznějšími antropogenními disturbancemi a fragmentací habitatů.
Zdroj: 
Williams, P., Gibbons, D., Margules, Ch., Rebelo, A., Humphries,Ch., Pressey, R., A Comparison of Richness Hotspots, Rarity Hotspots, and Complementary Areas for Conserving Diversity of British Birds, Conservation Biology, Vol. 10, No. 1 (Feb., 1996), pp.: 155-174
Zadal: 
Radomír Dohnal