Srovnání diverzity ptáků mezi smrkovou monokulturou a smrkovo-březovým lesem
Velké plochy smrkových monokultur nejsou specifikem České republiky, ale můžeme je nalézt v mnoha jiných evropských zemích. Obecně platí, že mají velmi nízkou biodiverzitu. Tým švédských ornitologů publikoval zprávu o srovnání diverzity ptáků v čistých smrkových monokulturách a smrkových lesích, v nichž je umožněna přirozená regenerace bříz (Betula spp.) a v níž stromy tohoto rodu tvoří alespoň 20% složení. Není překvapením, že ve smíšeném lese druhová diverzita vzrostla, pro ochranu přírody je ale významnější zjištění, že i poměrně malý podíl bříz dostačuje k vytvoření vhodných migračních koridorů pro ptáky vázané na širokolisté dřeviny a výrazně přispívá k vytvoření funkční metapopulační sítě.
- Během studie bylo na zkoumaných plochách zjištěno 29 druhů ptáků z 20 čeledí.
- Zjištěná diverzita ptáků byla významně vyšší ve smíšených lesích než v čistých smrkových monokulturách.
- Ve smíšených smrkovo-březových lesích je více typických druhů (průměrně 6,5 druhu) než v čistých smrkových monokulturách (průměrně 3,5 druhu).
- Smíšené lesy současně zachovávají diverzitu ptáků smrkových monokultur a dokážou přilákat druhy ptáků vázané na širokolisté listnaté dřeviny.
- Ani v monokulturách, ani ve smrkovo-březových lesích však nebyly zjištěny žádné ohrožené druhy, které pravděpodobně vyžadují komplexnější typ biotopu.
- Určitý podíl listnatých dřevin ve smrkových monokulturách se jeví jako levné a velmi účinné opatření na vytvoření regionálních metapopulačních sítí pro ptáky vázané na širokolisté druhy dřevin.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.