Smrkové monokultury Drahanské vrchoviny jako biotop drobných terestrických savců
Smrkové monokultury, obzvláště mladšího věku, a pokud nemají vyvinuté bylinné patro, nejsou obvykle vhodným prostředím pro většinu druhů drobných savců. Možná i to je důvodem, proč jsou studie společenstev drobných savců ve smrkových monokulturách tak vzácné. Jednu takovou studii provedli autoři z brněnské Mendelovy univerzity. V ní zjistili, že dominantním druhem tohoto biotopu na příkladu Drahanské vrchoviny je myšice lesní.
- Bylo studováno společenstvo drobných zemních savců smrkových monokultur Drahanské vrchoviny na čtyřech experimentálních plochách, a to ve smrkových výsadbách o stáří 30 a 105 let a na srovnávacích plochách v bukovém porostu – 40 let, a smíšeném lese – 125 let, které se nacházejí izolovaně uprostřed smrkových porostů.
- Celkem bylo v letech 2006–2008 odchyceno 128 jedinců drobných savců pěti druhů, s výraznou dominancí i abundancí myšice lesní (Apodemus flavicollis) na všech plochách (67,7–82,1 %), s výjimkou mladé smrčiny, kde dominoval norník rudý (Myodes glareolus) (57,5 %).
- Diverzita společenstva byla nízká (H' = 0,6–1,0) a poměrně vyrovnaná (E = 0,51–0,89), s nejvyšším indexem diverzity v dospělé smrkové monokultuře, která svým stářím (105 let), umožňujícím nástup bylinného patra a s podsadbami jedle (Abies alba) a buku (Fagus sylvatica) (věk 8 let), poskytovala nejvyšší rozmanitost stanovišť. Smíšený a bukový porost měly diverzitu nejnižší (H' = 0,6–0,8), což ovlivnila i extrémní dominance myšice lesní (Apodemus flavicollis) (73–82 %), pro kterou představují tyto biotopy optimální stanoviště.
- Rozdíly v diverzitě, ekvitabilitě i relativní abundanci mezi jednotlivými druhy a stanovišti nebyly průkazné.
- Celkově se studované smrkové porosty jeví jako málo vhodná stanoviště pro drobné zemní savce, přičemž zdejší listnaté a smíšené porosty založené v rámci transformace smrkových monokultur na lesy přírodně blízké umožňují pouze zvýšení dominance adaptabilních druhů žijících v okolních smrčinách.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.