Sáčky s lišejníky jako nástroj biomonitoringu v městském prostředí
Autoři otestovali na čtyřech automobilovou dopravou frekventovaných lokalitách v bulharském Plovdivu sáčky s lišejníky (Pseudevernia furfuracea) jako novou techniku biomonitoringu, přičemž sledovali koncentrace 21 chemických prvků.
Pseudevernia furfuracea v sáčcích instalovaných ve městech je vysoce efektivní nástroj - „sběrač“ prvků, který poslouží v předběžných studiích zaměřených na kvalitu životního prostředí (atmosférické znečištění) ve městech.
- Autoři naměřili v sáčcích s lišejníky vyšší koncentrace prvků Mn, Na, Cu, Zn a Sr.
- Prvky K, S a Cd byly v sáčcích zastoupeny ve srovnání s neexponovanými lišejníky méně.
- Nejvyšší relativní akumulační faktor (relative accumulation factor, RAF) byl naměřen u Na (3,49), Zn (2,92) a Cu (3,33).
- Koncentrace makroprvků K, P a S v lišejníkových sáčcích snížily své koncentrace rozšířením doby expozice ve srovnání s neexponovanými lišejníky. V případě draslíku pak téměř čtyřikrát (p<0.05).
- Prvky As, Cd, Hg a U dosahovaly (neprůkazně) vyšších koncentrací v neexponovaných vzorcích Pseudevernia furfuracea než v exponovaných.
- Prvky Al, Cu, Ni a Zn prokazatelně zvýšily svůj obsah (koncentraci) v sáčcích s lišejníky po prodloužení expoziční doby (p<0.05).
- V této studii bylo zaznamenáno celkem 40 pozitivních a 21 negativních korelací analyzující jednotlivé prvky (p<0.05).
- Autoři na základě získaných dat usuzují, že lišejník Pseudevernia furfuracea v sáčcích instalovaných ve městech je vysoce efektivní nástroj - „sběrač“ prvků, který poslouží v předběžných studiích zaměřených na kvalitu životního prostředí (atmosférické znečištění) ve městech.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.