Rozšíření křečka polního v České republice po roce 2000
Areál křečka polního (Cricetus cricetus) sahá od západní Evropy (Holandsko, Belgie, Francie) až po Mongolsko. Za posledních 30 let poklesla početnost populací křečka polního v celé západní části jeho areálu rozšíření. Tento úbytek je zřetelně viditelný i na našem území. V České republice byla poslední data o rozšíření publikována v polovině 70. let minulého století. V současnosti je křeček polní v České republice chráněn zákonem jako silně ohrožený druh. Základem všech ochranářských opatření by měly být podrobné informace o aktuálním rozšíření druhu a jeho příčinách. Právě takovou informaci přináší publikace týmu přírodovědců pod vedením Emila Tkadlece. Zjištěním je značné zmenšení areálu křečka a jeho posun do klimaticky optimálních stanovišť.
- Výzkum probíhal od roku 2000 do roku 2010 na více než 17 000 zemědělských plochách.
- Během tohoto období byl výskyt křečka polního zjišťován v 77 okresech na celkové ploše okolo 1000 km2.
- Dalšími zdroji informací byly údaje Státní rostlinolékařské správy a dotazník zasílaný zemědělským podnikům (109 ze 457 podniků odpovědělo).
- Vlastním šetřením bylo zjištěno 184 obsazených lokalit, z dotazníků zemědělských podniků 37 lokalit a z kombinace dat muzejních zoologů a veřejných databází to bylo 148 lokalit.
- Současné rozšíření křečka je omezeno na nížinné roviny v okolí velkých řek. V Čechách se jedná o okolí Labe a Ohře, na Moravě pak je pravidelný výskyt křečka potvrzen okolo Moravy a Dyje.
- Největší množství lokalit leží v nadmořské výšce mezi 200 a 300 m n. m.
- Úbytek křečka v České republice odpovídá stejnému trendu v početnosti zjišťovanému na celém území západní Evropy.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.