Proměna četnosti zimujících vodních ptáků na chráněných lokalitách
Autoři zpracovali data o výskytu morčáka malého (Mergellus albellus) za léta 1990-2011 na jeho tradičních zimovištích v evropských mokřadech. Vyhodnotili účinnost opatření souvisejících s územní ochranou, za působení klimatických změn, které ovlivňují distribuci tohoto tažného druhu.
Distribuce morčáka malého není v rámci evropských zimovišť rovnoměrná, ale má tendenci se v čase přesouvat spíše severovýchodním směrem, s poklesem početnosti v dosavadních centrálních oblastech. Podstatná část zimující populace v severovýchodních regionech se přitom vyskytuje mimo chráněné ptačí oblasti.
Ptačí oblasti (SPA) zažívají změnu zaznamenávané četnosti zimujících morčáků malých, zvyšuje se rozdíl četnosti mezi již chráněnými lokalitami a nově kolonizovanými územími (především v severovýchodních regionech Evropy).
Soustava chráněných území Natura 2000 by měla přehodnotit stávající model a přiměřeně zareagovat na proměnu distribuce cílového druhu tak, aby byla současně zajištěna koherentní ochrana dalších druhů.
Mezi lety 1990-2011 byl pozorován prokazatelný nárůst početnosti zimujících populací morčáka (o 0,55 % ročně).
Nárůst ale současně vyjadřoval regionální rozdíly mezi přírůstky v jednotlivých lokalitách. Zatímco severovýchodní populace strmě zvyšovaly své počty, v centrálních sledovaných regionech docházelo spíše k poklesu.
V roce 1990 přitom jen asi 6 % populace zimujících morčáků zamířilo na severovýchod, zatímco v roce 2010 to bylo již 32 %.
Ve Finsku se jejich počet zvýšil o 4,483 % a v Estonsku o 1,105 %. Na zimovištích v Itálii a Švýcarsku jejich početnost za sledovanou dobu poklesla téměř o 60 %.
Podle nejlepších dostupných autoregresních modelů je efekt teploty (logaritmicky transformovaný) a roční početnosti nejlepším indexem rozdílu mezi jednotlivými regiony. Teplota měla na početnost morčáků v jihozápadních regionech jasný a negativní vliv.
V severovýchodních regionech zimovišť bylo zvýšení početnosti morčáků mimo chráněné lokality téměř dvojnásobné, než uvnitř SPA. Specificky se pak významná část zimujících morčáků vyskytuje mimo SPA a další chráněná území ve Finsku (98 %), Lotyšsku (90 %) a Švédsku (81 %).
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.