Produkční a chemické charakteristiky funkčních skupin rostlin na polo-přirozených trávnících a jejich využitelnost pro výrobu energie
Autoři se pokusili stanovit průměrnou produkční schopnost různých lučních společenstev a polo-přirozených trávníků z hlediska energetické využitelnosti, chemické skladby a celkové proporční využitelnosti.
Největší produktivitou (z hlediska biomasy) se vyznačují louky aluviální (685 g/m2), mezické (337 g/m2) a křovinné (220 g/m2). Největším druhovým bohatstvím se vyznačovali louky aluviální, a to i přesto, že na funkční skupiny byla bohatší společenstva křovinných luk. Zastoupení rákosin a třtin bylo nejvyšší na aluviálních loukách. Největší místně-specifický energetický potenciál byl vypočítán pro aluviální louky (za nimi stály mezické a křovinné). Jejich energetický potenciál závisel více na prostém množství (objemu) biomasy, než na vlastní energetické hodnotě jednotlivých funkčních skupin.
- Největší podíl rákosin a třtin byl zaznamenán na aluviálních loukách (podíl na sušině 204 g/m2), nejstabilnější podíl travin ve vzorku byl zaznamenán na mezických loukách (±153 g/m2).
- Nejvyšším energetickým obsahem se vyznačovaly aluviální louky (115 GJ/ha), méně pak mezické louky (57 GJ/ha) a křovinné louky (37 GJ/ha).
- Širokolisté byliny měly nejvyšší obsah popelnatých látek a přitom nejnižší kalorickou hodnotu. Naopak rákosiny a třtiny se vyznačovaly vysokou energetickou hodnotou a nízkou popelnatostí.
- Energetický přínos biomasy z polo-přirozených trávníků a lučních společenstev je (alespoň v rámci boreálních podmínek Estonska) srovnatelný s konvenční bio-energetickou produkcí jen na úrovni aluviálních luk.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.