Příčiny nízké reprodukční úspěšnosti norka evropského v zajetí
Norek evropský (Mustela lutreola) je v Červeném seznamu IUCN veden v kategorii kriticky ohrožených druhů a patří mezi nejohroženější lasicovité šelmy v Evropě. Jedním ze způsobů, jímž se orgány ochrany přírody snaží vrátit norka evropského do přírody ve větších počtech, je i jeho chov v lidské péči. Řada takových projektů se u jiných druhů ukázala jako velmi prospěšná, populace v zajetí navíc může sloužit jako pojistka při případném kolapsu divokých populací. V případě norka evropského ale stále chov v lidské péči nepřináší dostatečně optimistické a očekávané výsledky. Kolektiv autorů pod vedením estonského zoologa Kairi Kiika shrnul příčiny dosavadních neúspěchů a identifikovali jako hlavní důvody změny v chování v zajetí odchovaných jedinců.
- Autoři srovnávají reprodukční úspěšnost jedinců norka evropského v ZOO Tallinn, z části odchycených v přírodě a z části odchovaných v zajetí.
- Výsledky analýzy namlouvacího chování samců ukazují, že „divocí“ samci se páří výrazně úspěšněji než samci již narození v zajetí (65 vs. 11%).
- U samic nebyl rozdíl v úspěšnosti zjištěn.
- Primární příčinou neúspěšnosti páření u samců narozených v zajetí jsou dva typy změn v přirozeném chování – agresivita a pasivita.
- Oba tyto faktory jsou projevem samotného samce a nezávisí na chování reprodukčního partnera.
- Jednotliví jedinci mohou střídavě projevovat oba typy chování.
- Oba faktory jsou podle autorů nepřirozené a jsou výsledkem současného nevhodného způsobu chovu v zajetí.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.