Netopýří budky v CHKO Slavkovský les
Správa CHKO Slavkovský les, Převzato od: Ortsgruppe Georgenberg organizace Oberpfalzische Waldverein, pan Willibald Gleissner
CHKO Slavkovský les
2013
Na základě zkušeností z Německa byly vyvěšeny nové typy budek pro netopýry v CHKO Slavkovský les. Oproti klasickým budkám se vyznačují větší šířkou a dalšími parametry (např. hloubka vnitřní štěrbiny). Aby existovala dobrá šance na obsazenost, je žádoucí umisťovat budky v blízkosti vody a v místech s bohatým křovinným podrostem. Obsazenost budek byla 1/3, což je mnohonásobně vyše než u klasických typů, a dokonce 1/2 pokud jsou vzaty v úvahu i pobytové známky netopýrů. Budky byly obsazovány nejčastěji netopýrem vousatým Myotis mystacinus a netopýrem Brandtovým Myotis brandti, vyskytli se i netopýr hvízdavý Pipistrellus pipistrellus a netopýr ušatý Plecotus auritus. Uvedená metoda vyvěšování budek je tedy účinným způsobem podpory některých štěrbinových druhů netopýrů.
K plánu budek:
- šířka budky kolem 60-70 cm (užší budky typu od LČR jsou obsazovány cca 20x méně)
- výška vnitřní štěrbiny min 45 cm
- hloubka vnitřní štěrbiny u vletového otvoru 3 cm, směrem nahoru se štěrbina postupně zužuje na 1cm
- co nejvíce minimalizovat štěrbiny a spáry mezi prkny– netopýrům vadí průvan
- vnitřní strana budky nehoblovaná, nepoužívat chemické nátěry !
- pod vletovou štěrbinou přistávací ploška o výšce 5 cm
Obsazenost všech budek pro netopýry byla v roce 2013 1/3. Pokud vezmeme v potaz i využívání budek netopýry podle pobytových známek, tak byla obsazenost 1/2. Oproti klasickým typům budek je tedy obsazenost mnohonásobně vyšší. Budky jsou nejčastěji obsazovány netopýrem vousatým Myotis mystacinus a netopýrem Brandtovým Myotis brandti. Několikrát se vyskytl netopýr hvízdavý Pipistrellus pipistrellus a jednou byl zaznamenán netopýr ušatý Plecotus auritus.
K vyvěšování:
- důležitá je blízkost vody (max. 300 m)
- 3-5 m vysoko
- orientace J, JV, JZ (preference JV), mělo by být zajištěno min. 7 h denně přímého slunce na budku (tudíž v blízkosti částečně otevřených ploch)
- preferují místa s bohatým křovinným podrostem
- budky lze ke stromu připevnit šroubem, je však třeba jeho průběžné povolování (výhoda větší odolnosti)
Na základě zkušeností z Německa byly vyvěšeny nové typy budek pro netopýry v CHKO Slavkovský les. Důležité je postupovat podle navrhovaných rozměrů (šířka, hloubka budky) a minimalizovat štěrbiny mezi jednotlivými částmi budky (netopýrům vadí průvan). Aby existovala dobrá šance na obsazenost, je žádoucí umisťovat budky v blízkosti vody a v místech s bohatým křovinným podrostem. Obsazenost budek byla 1/3, což je mnohonásobně vyše než u klasických typů, a dokonce 1/2 pokud jsou vzaty v úvahu i pobytové známky netopýrů. Uvedená metoda vyvěšování budek je tedy účinným způsobem podpory některých druhů netopýrů.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.