Potravní kaskáda v Yellowstone: 15 let po reintrodukci vlka
Predátoři mohou mít nepřímý vliv na společenstva rostlin, protože ovlivňují chování a početnost kořisti (tedy chrání rostliny před herbivory). Do Yellowstonu byli vlci reintrodukováni v zimě 1995/1996, tedy sedm desetiletí od jejich vyhubení. Jejich obnovená přítomnost umožnila studovat trofickou kaskádu, která v důsledku absence vlků zkolabovala kvůli jelenům wapiti. V této studii byli v období 1995-2010 sledováni vlci, wapitiové a rostlinné druhy, jako topol osikovitý a jiné topoly a vrby.
- V období 1995-2003 narostl počet vlků ve studované oblasti Yellowstonu z 0 na 98, poté počet poklesl a kolísal. Počet wapitiů za stejné období poklesl z více než 15000 na přibližně 6100 v roce 2010.
- Po reintrodukci vlka se snížila populace wapitiů, ale počty bobrů a bizonů vzrostly, pravděpodobně díky většímu růstu dřevin a bylin v důsledku nižší kompetice ze strany jelenů.
- Okus na 5 nejvyšších mladých topolech osikovitých (hlavních kmenech) poklesl mezi lety 1998 a 2010 ze 100% na průměrných < 25% na vrchovině a < 20% v říční krajině.
- Obnova populace topolů osikovitých (mj. růst klíčních rostlin a semenáčků) se zlepšila díky sníženému okusu. V posledních letech bylo totéž zjištěno u ostatních druhů topolů.
- Počet topolů s průměrem kmene ve výšce prsou > nebo rovno 5 cm stoupl z 0 na 156.
- Průměrná plocha vrbových porostů se zdvojnásobila.
- V této studii i dalších předešlých bylo prokázáno, že reintrodukcí vlka došlo k obnově trofické kaskády; a že dřeviny trpící okusem rostou výše a pokryvnost stromového patra se zvýší, i když se tak stalo jen na některých místech (většina autorů usuzuje, že v místech s vyšším rizikem predace může být okus nižší a naopak).
- Reintrodukce vlka může efektivně pomoci při pasivní obnově ekosystému, ze kterého byl vlk předtím vytlačen nebo lokálně vyhuben.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.