Potrava cejna velkého (Abramis brama) ve vodní nádrži ovlivněné biomanipulací

Cejn velký (Abramis brama) je rybím druhem, který často tvoří významnou složku rybí obsádky v mnoha nádržích a jezerech. Znalost potravy cejna na lokalitě může být důležitá pro stanovení příčin v poklesu vodní kvality. Vodní nádrž Hamry (poblíž Hlinska), kde byla studie prováděna, byla předmětem biomanipulace. Vysoké počty kaprovitých ryb byly odstraněny spolu s nasazením dravých druhů ryb (okoun, candát, bolen), aby mohla být ovlivněna trofická kaskáda. Cílem této studie bylo stanovit současnou potravu cejna, dva roky po biomanipulaci. Na rozdíl od většiny publikovaných prací bylo zjištěno, že detrit a vodní makrofyta tvořily dominantní složky potravy pro obě velikostní kategorie cejna během celé sezóny. Zooplankton představoval minoritní složku potravy, přestože obvykle tvoří dominantní zastoupení potravy u mladých cejnů. Cejn je zjevně oportunistickým rybím druhem využívajícím různé podmínky vodního prostředí. V mělkých produktivních nádržích (jako je studovaná nádrž Hamry) tvoří zaplavená makrofytní vegetace a na ní navázaný perifyton bohatou potravní nabídku pro subadultní i dospělé cejny a zooplankton tudíž hraje mizivou úlohu. Specifické složení potravy cejna zde může být vysvětleno specifickými podmínkami nádrže a dostupnými potravními zdroji.

Využitelné výstupy: 

Cejn velký (Abramis brama)  je rybím druhem, který často tvoří významnou složku rybí obsádky u mnoha nádrží a jezer. Mnoho autorů se domnívá, že cejn má negativní vliv na kvalitu vody nádrží a spojuje ho s eutrofizací. Bentické a planktonožravé potravní návyky cejna způsobují biozákal a uvolnění živin ze dna nádrže. Intenzivní konzumací hrubého zooplanktonu může cejn též ovlivnit potravní řetězec – namnožením fytoplanktonu a „kvetením“ řas, což vážně ohrožuje kvalitu vody. Znalost potravy cejna na lokalitě může být proto důležitá pro stanovení příčin v poklesu vodní kvality.
Vodní nádrž Hamry (poblíž Hlinska), kde byla studie prováděna, byla předmětem biomanipulace. Vysoké počty kaprovitých ryb byly odstraněny spolu s nasazením dravých druhů ryb (okoun, candát, bolen), aby mohla být ovlivněna trofická kaskáda.
Cílem této studie bylo stanovení současnou potravu cejna, dva roky po biomanipulaci. 
Mezi dubnem a srpnem tvořily larvy dvoukřídlých (Diptera) nejvyšší podíl z makrozoobentosu, zatímco v říjnu převažovali máloštětinatci (Oligochaeta). V dubnu, v období před třením, byla analyzována potrava jen u velkých cejnů. Sestávala z detritu a fragmentů makrofytní vegetace. Perloočky byly subdominantními složkami a zbývající skupiny recedentními. Během léta dominoval detrit u malých cejnů, zatímco u velkých cejnů dominovaly zbytky vegetace. Larvy dvoukřídlých byly subdominantní složkou v červenci a ostatní složky byly vzácné. V říjnu dominoval detrit u obou velikostních skupin cejna. Fragmenty makrofyt se vyskytovaly doplňkově. Perloočky byly subdominantní pro malé cejny a dvoukřídlí pro velké. Celkem konzumovali velcí cejni významně více fragmentů makrofytní vegetace, jepice a chrostíky v porovnání s malými cejny. Malí cejni konzumovali vyšší množství detritu.
Na rozdíl od většiny publikovaných prací bylo zjištěno, že detrit a vodní makrofyta tvořily dominantní složky potravy pro obě velikostní kategorie cejna během celé sezóny. Autoři jsou přesvědčení, že zbytky makrofytní vegetace byly konzumovány záměrně a tvořily tak jednu z nejdůležitějších složek potravy v nádrži. Zooplankton představoval minoritní složku potravy, přestože obvykle tvoří dominantní zastoupení potravy u mladých cejnů. Makrozoobentos byl důležitou složkou potravy po detritu a makrofytní vegetaci.
Cejn je zjevně oportunistickým rybím druhem využívajícím různé podmínky vodního prostředí. V mělkých produktivních nádržích (jako je studovaná nádrž Hamry) tvoří zaplavená makrofytní vegetace a na ní navázaný perifyton bohatou potravní nabídku pro subadultní i dospělé cejny a zooplankton tudíž hraje mizivou úlohu. Biomanipulace rybí obsádky ve vodní nádrži, zdá se, neovlivnila složení potravy cejna a vztahy v hydrologickém potravním řetězci ve sledované vodní nádrži jsou komplexnější, než se myslelo. Specifické složení potravy cejna zde může být vysvětleno specifickými podmínkami nádrže a dostupnými potravními zdroji.

Zdroj: 
Zapletal T., Mareš J., Jurajda P., Všetičková L. 2012: The food of common bream (Abramis brama L.) in biomanipulated water supply reservoir. Acta Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelinae Brunensis 45 (6): 357-366.
Zadal: 
Jiří Pokorný