Potenciál „rychlých průzkumů“ pro studie o ochraně přírody, případ srovnání diverzity pavouků
Autoři využili semi-kvantitativní přístup, série metod odběru vzorků, ke srovnání druhové diverzity pavouků dvou temperátních lesů (chráněný/nechráněný). Autory upravený soubor metod odběru vzorků (ruční sběr, sací zařízení, pasti, smýkací síť, fukar, sítko) se ukázal jako vyhovující.
Využitelné výstupy:
- Během pětidenního průzkumu bylo s využitím 32 sběraček v každém sledovaném úseku zaznamenáno celkem 228 dospělých jedinců patřících k celkem 67 druhům (lokalita Rače) a 264 dospělých jedinců patřících k 61 druhům na lokalitě Marjeta.
- Průměrný odhad druhového bohatství byl pro každou plochu vypočten na bázi „kompletnosti inventáře“. Pro lokalitu Marjeta 65 %, pro lokalitu Rače 47 %.
- Vysoká diverzita pozorovaných pavouků odráží důležitost těchto lesů jako jejich refugií v zemědělsky degradované krajině.
- Efektivita užitých vzorkovacích metod byla vyhodnocena jednak na bázi počtu sesbíraných vzorků, dále jejich druhové příslušnosti a přítomnosti neopakujících se druhů ve vzorku.
- Mezi „neselektivními“ metodami vynikaly v účinnosti zemní pasti, které vykazovaly největší počet odchycených jedinců na jednu past. Za nimi pak sestupně stály smýkací sítě a fukar, zatímco sítko poskytovalo nejmenší počet vzorků.
- „Selektivní“ metody (vzdušné, pozemní) byly ve své účinnosti srovnatelné se sítkem. Výjimku tvořil noční pozemní sběr na lokalitě Marjeta, který byl ve výsledku srovnatelný se smýkací sítí.
- Intenzita odběru vzorků se pohybovala mezi 1-3 u většiny užitých metod, výjimku tvořili zemní pasti s 4,23.
Zdroj:
Kostanjšek, R., Kuralt, Ž., Sivec, N., Velkavrh, M., Comparison of spider diversity in two temperate forests by a rapid survey and its potential in nature conservation studies, 2015, Applied Ecology and Environmental Research, 13 (3), pp. 693-708
Zadal:
Radomír Dohnal
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.