Poskytují chráněná území optimální klimatické podmínky chráněným druhům?
Hodnocení efektivity ochrany přírody v navržených sítích chráněných území je jedním z kritérií, kterým se dá posoudit vhodnost výběru jejich jednotlivých částí. Kolektiv španělských biologů se pokusil zhodnotit efektivitu ochrany vodních brouků v národní síti chráněných území Pyrenejského poloostrova a v síti Natura 2000. Použil k tomu distribuční data o 133 druzích endemických vodních brouků. Srovnáním klimatických map a rozšíření brouků vytvořili autoři mapu potencionálního rozšíření na poloostrově. Následně srovnali potencionální výskyt druhů s oběma sítěmi chráněných území a zhodnotili výsledky.
- Celkem 57 cílových druhů se vyskytovalo v alespoň jedné rezervaci v národní síti a 104 v rezervaci ze soustavy Natura 2000.
- Překryv potencionálního výskytu s národní sítí byl nalezen pro 93 druhů, překryv se soustavou Natura 2000 u 107 druhů.
- Optimální klimatické niky byly dostatečně reprezentovány v národní síti jen pro 11 druhů, v síti Natura 2000 pro 29 druhů.
- Pro 48 druhů v národní síti a 38 druhů v síti Natura 2000 byly klimatické niky těchto druhů zastoupeny jen okrajově.
- Model změny klimatických podmínek v budoucích letech předpokládá snížení míry překryvu klimatického optima pro řadu druhů a jejich vymizení z obou soustav přírodních rezervací.
- Výzkum dokládá fakt, že i když obě soustavy z hlediska počtu druhů vodních brouků adekvátně plní svůj úkol, v obou je výskyt většiny druhů vázán na lokality blízko limitu tolerance druhů, z čehož je zřejmé, že v případě změny klimatických podmínek dojde ke zhoršení současného stavu. Současný systém rezervací tak není zárukou dlouhodobého přežití sledovaných druhů na Pyrenejském poloostrově.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.