Plzák španělský jako významný herbivor
Jen málokterý invazivní druh současnosti je veřejnosti stejně známý (a obvykle nepříliš oblíbený) jako plzák španělský (Arion lusitanicus). V České republice se poprvé objevuje v roce 1991. Má jen jednu generaci za rok, vajíčka klade na konci léta a mláďata se líhnou částečně na podzim, částečně na začátku následujícího jara. Do povědomí veřejnosti se plzáci každoročně zapisují invazemi do zahrádek a polí, kde konzumují velkou část úrody mnoha druhů plodin. Kromě pěstovaných rostlin přirozeně konzumují i volně rostoucí rostliny. Autoři článku studovali vliv přítomnosti plzáků španělských na produkci semen pampelišky lékařské (Taraxacum officinale). Výsledky ukazují, že plzáci dokážou v případě vyšší početnosti velmi výrazně negativně ovlivňovat rozmnožovací cyklus volně rostoucích rostlin.
- Výzkum probíhal v roce 2008 na plochách s bohatým výskytem pampelišky lékařské v Praze-Ruzyni.
- Na plochách o velikosti 15x15 m byla ve dvou termínech sčítána poškozená a zničená květenství.
- Na jednom květenství byli zjištěni 0-4 jedinci plzáka.
- Hustota plzáků dosahovala 49±8,16 jedince na m2, hustota květenství pampelišek byla 98,5 květenství na m2.
- Konzumace plzáky byla omezena na jednu hodinu mezi 18:30 (kdy vylézají) a 19:30 (kdy se květenství uzavírá).
- Plzáci minimálně poškodili téměř 40% květenství.
- Pouze 28% z poškozených květenství bylo schopno vyprodukovat semena.
- Dalších 10% květenství je zničeno v době tvorby semen.
- Spásání plzáky ovlivňuje tvorbu semen, u vytvořených semen se ale klíčivost neliší od semen vytvořených na nepoškozených rostlinách.
- Výsledky ukazují, že invazivní druh plzáka dokáže poměrně výrazně ovlivňovat množství produkovaných semen běžné pampelišky. Otázkou je, zda druh nemůže potenciálně představovat nebezpečí pro méně běžné druhy rostlin.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.