Odhad velikosti populace larev mloka skvrnitého metodou opakovaných odběrů
Biologická rozmanitost v celosvětovém měřítku klesá. Pokud chceme přesně popsat trendy, vysvětlit je a řídit populaci vědecky podloženým způsobem, je nutné používat metody, který nám umožňují spolehlivě odhadnout trendy v distribuci a početnosti druhů, a to pokud možno co nejpřesněji a s co nejmenšími náklady. Tyto údaje jsou zvláště důležité při ochraně obojživelníků, protože tato skupina vykazuje globálně klesající trend v početnosti, přičemž řada druhů se za posledních 25 let dostala na hranici vymření nebo je již za vyhynulé považována. Jednou z použitelných metod odhadu velikosti populace je metoda opakovaných odběrů (removal sampling), používaná především u vodních živočichů, jako jsou vodní členovci nebo ryby. Benedikt Schmidt a jeho tým publikoval výsledky použití této metody na odhad velikosti populace larev mloka skvrnitého (Salamandra salamandra) v 15 potocích na severním břehu Curyšského jezera ve Švýcarsku a konstatoval, že metoda je na tento typ výzkumu velmi vhodná, a to i v případech velmi malých populací.
- Podstata metody je jednoduchá: každá lokalita je opakovaně navštěvována a nalezení jedinci cílového druhu jsou odchytáváni a trvale, nebo přechodně odstraněni (v případě označení je možné je vracet okamžitě).
- Metoda vede k realistickému odhadu velikosti populace v případě, že v následných odběrech počet nově odchycených jedinců klesá a pokud je pravděpodobnost nalezení každého jedince vysoká. Další výhodou je možnost opakovaných odběrů během jediné návštěvy lokality.
- Na jednotlivých potocích bylo uloveno od 0 do 87 larev mloka.
- Získaná data nejlépe popisují modely negativní binomiální abundance.
- Pravděpodobnost nalezení larev byla pozitivně korelována se dnem odběru, což naznačuje možnost získávání zkušeností u výzkumníků, kteří odběry provádějí.
- Početnost je pozitivně korelována s počtem tůněk na toku, coby míst preferovaných samicemi ke kladení larev nebo preferovaných larvami z důvodu malého průtoku vody.
- Metoda opakovaných odběrů se na tento typ výzkumu ukazuje jako velmi vhodná, a to i v případech velmi malých populací.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.