Mozaika lesních a lučních biotopů z pohledu okáče kluběnkového
Okáč kluběnkový Erebia aethiops je považován za lesního motýla, nicméně jeho populace využívají různé polootevřené formace jako jsou řídce zalesněné vřesoviště, rašeliniště a lesní okraje. V České republice, kde v poslední době došlo k poklesu jeho početnosti, je charakterizován jako zranitelný druh. Vzhledem k širokému rozpětí biotopů se tento úbytek může zdát překvapivým. Poznání detailních nároků na prostředí je proto klíčové pro pochopení situace okáče kluběnkového. V této studii byly analyzovány nároky na biotop okáče, vyhodnocující vliv managementu na jeho populační hustotu. Populace byla sledována v rezervaci Vyšenské kopce zahrnující mozaiku kosených a pasených trávníků a neobhospodařovaného lesa. Okáči dosahovali nejvyšší populační hustotu na neposekaných ploškách trávníků obsahujících solitérní stromy a roztroušené křoviny a vyznačující se vysokým podílem stařiny. Ponechání trávníků ladem ale není z dlouhodobého hlediska vhodným managementem, protože dochází k postupnému k zarůstání křovinami. Občas sečené a lehce pasené trávníky obsahovaly rovněž vysoké hustoty okáče. Střídání těchto dvou typů managementu s dočasným ponecháním bez obhospodařování se proto zdá vhodným kompromisem. Intenzivně kosené louky jsou pro výskyt druhu nevhodné. Okáči proto čelí zároveň dvěma potížím: lesy jsou příliš zastíněné a trávníky příliš otevřené. Z výše uvedených pozorování vyplývá, že okáč kluběnkový vyžaduje vysoce rozrůzněnou vegetační strukturu se střídáním zastíněných, polozastíněných a slunných ploch s trávníky bohatými na nektar i trávníky s bohatým zastoupením stařiny. Trávníky zarůstající křovinami ale nevyhovují dalším předmětům ochrany , proto by měla podpora populace okáče směřovat spíše k prosvětlení lesních porostů. Postupné vytvoření plošek s nízkým lesem by vytvořilo sled pestrých sukcesních stadií vhodných nejen okáče kluběnkového.
Okáč kluběnkový Erebia aethiops je považován za lesního motýla, nicméně jeho populace využívají různé polootevřené formace jako řídce zalesněné vřesoviště, rašeliniště a lesní okraje. V České republice, kde v poslední době došlo k poklesu jeho početnosti, je charakterizován jako zranitelný druh. Vzhledem k širokému rozpětí biotopů se tento úbytek může zdát překvapivým. Poznání detailních nároků na prostředí je proto klíčové pro pochopení situace okáče kluběnkového. V této studii byly analyzovány nároky na biotop okáče, vyhodnocující vliv managementu na jeho populační hustotu. Populace byla sledována v rezervaci Vyšenské kopce zahrnující mozaiku kosených a pasených trávníků a neobhospodařovaného lesa. Management je zde velmi rozrůzněný od rotační pastvy ovcí a koz přes kosení po dočasné ponechání části ladem a od redukce křovin přes pařezinové hospodaření po ponechání lesa bez managementu. Populace okáče byla sledována metodou zpětného odchytu v roce 2007 na 27 lokalitách. Lokality byly charakterizovány svojí geografií, geomorfologií, vegetační strukturou, nabídkou nektaru, okolím a managementem.
Bylo odchyceno 541 samců a 365 samic; znovu odchyceno bylo 309 samců a 174 samic. Pravděpodobnost přežívání byla vyšší na začátku sezóny a postupně klesala, u samců rychleji. Velikost populace byla odhadnuta na 820 samců a 610 samic. Délka přežívání byla stanovena na 6,2 dne u samců a 6,8 dne u samic. Střední dosažená vzdálenost byla 164 m u samců a 137 m u samic, nejvyšší zaznamenaná vzdálenost byla 1982 m u samců a 2101 u samic. Rozsáhlé plochy nevhodného biotopu byly překročeny 13 samci a třemi samicemi. Populační hustota samců pozitivně korelovala se stromovým zápojem a lesnatými okraji lokalit. Populační hustota samic vzrůstala s vyšším zápojem soliterních stromů a rovněž s lesnatými okraji lokalit. Zastoupení samic bylo nižší při vyšším zastoupení skupin stromů, nízkých křovin a intenzivně kosených okrajů lokalit. Podíl stálých jedinců vzrůstal se zastoupením skupin stromů. S rostoucí rozlohou klesala populační hustota u obou pohlaví.
Jako u ostatních okáčů rodu Erebia začali samci létat dříve, s vyváženým poměrem pohlaví na vrcholu sezony. Okáči využívali jak lesní plošky, tak otevřená stanoviště. Nejvyšších populačních hustot dosahovali v malých otevřených enklávách obklopených lesem a nejnižších na rozsáhlých lukách bez rozptýlených stromů. Samice dosahovaly vyšších populačních hustot u otevřených trávníků se solitérními stromy, samci byli početnější v křovinatých lokalitách. Na otevřených enklávách se překrývaly zdroje důležité pro samce (stín) a samic (nabídka nektaru, živné rostliny). Samci trávili většinu času na zastíněných pasekách, samice se slunily, sály nektar a kladly vejce na trávnících se solitérními stromy a vysokým podílem stařiny. Přes rozdílné preference mikrostanovišť vykazovaly obě pohlaví podobné rozptylové charakteristiky. Většina jedinců zůstávala na lokalitě nebo se pohybovala jen na krátké vzdálenosti. Nebyl zjištěn žádný vliv rozlohy a hranic lokalit na rozptyl jedinců.
Okáči dosahovali nejvyšší populační hustotu na neposekaných ploškách trávníků obsahujících solitérní stromy a roztroušené křoviny a vyznačující se vysokým podílem stařiny. Ponechání trávníků ladem ale není z dlouhodobého hlediska vhodným managementem, protože dochází k postupnému k zarůstání křovinami. Občas sečené a lehce pasené trávníky obsahovaly rovněž vysoké hustoty okáče. Střídání těchto dvou typů managementu s dočasným ponecháním bez obhospodařování se proto zdá vhodným kompromisem. Intenzivně kosené louky jsou pro výskyt druhu nevhodné. Okáči proto čelí zároveň dvěma potížím: lesy jsou příliš zastíněné a trávníky příliš otevřené. Z výše uvedených pozorování vyplývá, že okáč kluběnkový vyžaduje vysoce rozrůzněnou vegetační strukturu se střídáním zastíněných, polozastíněných a slunných ploch s trávníky bohatými na nektar i trávníky s bohatým zastoupením stařiny. Trávníky zarůstající křovinami ale nevyhovují dalším předmětům ochrany na lokalitě modrásku vikvicovému Polyommatus coridon a soumračníku západnímu Pyrgus trebevicensis. Proto by měla podpora populace okáče směřovat spíše k prosvětlení lesních porostů. Postupné vytvoření plošek s nízkým lesem by vytvořilo sled pestrých sukcesních stadií vhodných nejen okáče kluběnkového.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.