Mohou vlhy hnízdit ve starých norách?
Vlha pestrá (Merops apiaster) patří k nejpestřeji zbarveným ptákům nejen v České republice, ale i v celé Evropě. K jejím nejznámějším životním projevům patří lov blanokřídlého hmyzu (hlavně včel) a budování hnízdních nor v hliněných stěnách. Budování takové chodby je časově i energeticky poměrně náročná činnost, proto je překvapivé, že v literatuře existuje jen hrstka zpráv o jejich opakovaném používání. V tomto článku trojice německých ornitologů kvantifikuje opakované hnízdění v norách a ekologické parametry, které opakované používání nor determinují.
- Studie proběhla v kolonii vlh na lokalitě poblíž západoněmeckého Eisenbergu.
- Mezi lety 2003 a 2013 bylo pozorováno hnízdění celkem 179 párů, z nichž 97 (54 %) proběhlo v hnízdních norách, využitých již v předchozím roce.
- Pravděpodobnost opakovaného použití u 75 individuálně sledovaných nor byla 26,4 %.
- Opakované používání nor není omezeno na dva po sobě jdoucí roky, v jednom případě bylo dokonce zjištěno používání 8 let po sobě.
- S rostoucím stářím hnízdní stěny klesá pravděpodobnost opakovaného použití hnízdní nory.
- Omezený počet možných znovupoužití si autoři vysvětlují buď akumulací odpadního materiálu z předchozích hnízdění, nebo klesající stabilitou nory s jejím rostoucím stářím.
- Třetím možným vysvětlením je fidelita páru k vlastní noře, kdy množství opakování využívání odpovídá délce života páru.
- Výsledky tohoto výzkumu ukazují, že opakované používání nor nemusí být u vlh výjimkou a že může znamenat pozitivní údaj jak z hlediska kvality hnízdní stěny, tak délky života hnízdících párů.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.