Modelování rizika střetů ptáků s větrnými elektrárnami
Větrné elektrárny jsou stále častější součástí evropské krajiny. Kromě jednoznačně pozitivní role jako „čistého“ zdroje energie a diskutabilní otázky estetické mohou ale přinášet i problém řadě druhů létajících obratlovců. Kolektiv norských a britských vědců se v článku zabývá posouzením množství vstupních dat do modelů rizika kolize ptáků s větrnými turbínami. Jako nutnou podmínku uvádí minimálně alespoň 62 hodinové pozorování, aby došlo k odstranění rizika, že bude odhad ovlivněn přirozenou variabilitou aktivity ptáků.
- Dosud publikované odhady rizika kolize ptáků s větrnými turbínami se poměrně výrazně liší důsledkem nedostatečného množství vstupních dat.
- Přirozená variabilita v aktivitě ptáků způsobená počasím, kondicí nebo reprodukčním cyklem, vnáší do modelování variabilitu, kterou je možné odstranit dostatečně velkým množstvím pozorování (v tomto případě vyjádřeném v hodinách).
- Odhad minimálního nutného množství dat nebyl dosud zkoumán.
- Toto minimální množství dat se pokusili odhadnout norští a britští vědci na příkladu senzitivity odhadu pravděpodobnosti srážek orla mořského (Heliaeetus albicilla) s větrníky.
- Není velkým překvapením, že variabilita počtu kolizí za časovou jednotku (collision rate) klesá s množstvím hodin pozorování (jako jednou ze vstupních veličin).
- I po dosažení asymptoty variability této veličiny (cca 62 hodin pozorování) zůstává v odhadu pravděpodobnosti srážky ptáků s větrníky velká variabilita.
- Autoři tuto variabilitu přičítají malé variabilitě v denních obdobích reálných pozorování. Doporučují proto rozprostřít pozorování kolizí do co nejširšího časového úseku.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.