Mikroskopická vodní fauna snižuje riziko chytridiomykózy obojživelníků
Recentní obojživelníci jsou globálně jednou z nejohroženějších skupin obratlovců. Přibližně třetina druhů je považována za ohrožené vyhynutím. Na druhou stranu ne všechny druhy zaznamenaly v posledních desítkách let úbytky početnosti. To samé se dá říci o ohrožení infekcí houbou Batrachochytrium dendrobatidis, která vyvolává onemocnění zvané chytridiomykóza. Šíření této houby po celém světě je největším rizikem pro velké množství druhů obojživelníků, přičemž u několika desítek je nejpravděpodobnější příčinou jejich úplného vymření, a to například jak ve Střední a Jižní Americe, tak i v Austrálii. Intenzivní výzkum možností, jak chytridiomykóze čelit, je v současnosti zaměřen na možnosti obrany hostitelského jedince. Současně jsou ale podceňovány vnější determinanty vztahu patogen-hostitel. Při zjišťování dynamiky tohoto vztahu by měly být brány v úvahu všechny faktory, které se na ní mohou podílet. Původce chytridiomykózy, houba Batrachochytrium dendrobatidis, má v životním cyklu také volně žijící stádia, která se interagují s ostatními organizmy vodního prostředí. Mezinárodní kolektiv biologů zkoumal faktory vodního prostředí, které mohou šíření nemoci ovlivňovat. Zjistil, že přítomnost vodní mikrofauny může významně snižovat schopnosti šíření zoospor této houby.
- Výrazné rozdíly v prevalenci onemocnění v rámci jednoho druhu i v relativně malých oblastech napovídají, že existuje nějaký vnější faktor, který má na rozšíření nemoci vliv.
- Lokality s vysokou prevalencí chytridiomykózy vykazují vyšší podobnost, než odpovídá náhodě.
- Autoři analyzovali vodu z lokalit výskytu ropušky starostlivé (Alytes obstetricans), konkrétně srovnávali vodu z 23 lokalit s malou prevalencí nebo absencí chytridiomykózy s vodou z 9 lokalit s vysokou prevalencí (obvykle přes 90 %).
- Zároveň sledovali, zda dochází ve vodě z jednotlivých lokalit k odlišnostem v pohyblivosti zoospor houby.
- Pohyblivost zoospor se již 2 hodiny po vystavení působení vody z populací s nízkou prevalencí snížila, zatímco počet pohyblivých zoospor v kulturách, které byly vystaven působení vody z lokalit s vysokou prevalencí, klesl až 33 hodin po expozici.
- Také přežívání zoospor bylo signifikantně vyšší u vody z ploch s vysokou prevalencí infekce.
- Voda z lokalit s vysokou prevalencí obsahovala také výrazně nižší počty prvoků a mikroskopických mnohobuněčných ve srovnání s vodou z lokalit s nízkou prevalencí.
- Počet prvoků a mikroskopických mnohobuněčných byl významně negativně korelován s pozorovanou prevalenci v roce 2012 a pozitivně korelován se snížením počtu životaschopných zoospor.
- Odfiltrování mikroorganismů na 0,45 mm filtru významně snižuje schopnost vody z míst s nízkou prevalencí způsobovat úmrtnost zoospor.
- Výsledky jednoznačně potvrzují vliv přítomnosti mikroorganizmů na šíření chytridiomykózy.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.