Mikrobiální společenstva rašelin coby indikátor extrémních depozic prachových částic
Autoři zkoumali zastoupení jednobuněčných améb řádu krytének (Testaceae) v půdních profilech rašelinišť ovlivněných extrémním spadem popílku v posledních 50 letech. Druhy Centropyxis aerophila a Phryganella acropodia byly využity jako indikátorové druhy, přičemž konkrétní chemické složení jejich schránek demonstrovalo míru znečištění.
Byl zaznamenán pokles mixotrofních TA (améb krytének) a nárůst zastoupeních druhů aglutinovaných, zejména v odpovědi na zvýšenou koncentraci hliníku (Al 30 g/kg-1) a mědi (Cu 96 mg/kg-1) a na zvýšenou koncentraci prachových polétavých částic. TA se ukazují být dobrým bio-indikátorem průvodních jevů atmosférického znečištění.
S využitím analýzy skenovací elektronové mikroskopie byl stanoven podíl některých toxických prvků začleněných do schránek TA. Největší podíl variance TA vysvětlovalo zastoupení Ti (5,9 %), Al (4,7 %) a Cr (4,2 %). Prvky, jako například Al, Ti, Cr, Ni a Cu, byly vysoce korelovány (r > 0.7,p < 0.01) s pozicí pseudostomu a jeho poměrem k velikosti těla TA.
Částice antropogenního původu, pocházející ze spalování hnědého uhlí, tvořily 66 % podíl všech analyzovaných anorganických částic ve vzorcích.
Tyto částice se skládaly především z nepravidelných, houbovitě-struskovitých aluminosilikátů (Al2O3 >SiO2) do velikosti 50 μm a ze sklovitých dutých sféroidálních aluminosilikátů s průměrem mezi 0,8 až 10 μm (v průměru 2,6 μm).
Zastoupení mixotrofních (žijících v symbióze se zelenými řasami TA) druhů améb, například Archerella flavum a Hyalosphenia papilio spolu s mírou znečištění klesá a zvyšuje se zastoupení druhů aglutinovaných (jež zabudovávají do svých schránek částice, v tomto případě toxický popílkový spad), například Centropyxis aerophila a Phryganella acropodia.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.