Limituje výskyt velkých predátorů možnosti chovu ovcí?
Pastva ovcí je tradiční formou obživy v západní části Karpat. Kromě toho je v posledních letech také oblíbeným managementovým nástrojem k ochraně původního středoevropského krajinného rázu a biologicky hodnotných pastvin a luk. Autoři tohoto článku posuzují dopad návratu a přítomnosti velkých šelem – vlka, medvěda a rysa – na možnosti chovu ovcí v Beskydech. Podle jejich závěrů si chovatelé začali uvědomovat potřebu zvýšení ochrany svých stád.
- Podklady k této studii byla data o výskytu a pohybu tří druhů velkých šelem v Beskydech a dotazník pro chovatele ovcí monitorující perspektivu chovu ovcí v oblasti.
- V celé oblasti bylo v době výzkumu chováno na 1770 farmách necelých 20 000 kusů ovcí.
- Většina chovatelů vlastní stáda o velikosti 11-50 kusů (64%).
- Ačkoliv je nejpočetnější velkou šelmou oblasti rys ostrovid, většina útoků na ovce je připisována vlkům.
- Každoroční počty útoků na ovce jsou ale stále velmi malé, v letech 2001-2012 dosahovaly početnosti 0-16 útoků za rok.
- Z celkového počtu útoků připisovaných vlkům, bude pravděpodobně většina způsobována zdivočelými psy.
- Z hlediska chovatelů ovcí je za největší problém z hlediska perspektivy považována nízká poptávka po produktech chovu, zatímco útoky šelem nepředstavují významné ekonomické riziko.
- I tak ale chovatelé vyžadují kompenzaci rizik napadení stád formou finančních kompenzací ulovených kusů, popřípadě modifikací současného modelu zemědělských dotací.
- Dotace by měly odrážet aktuální rizika napadení predátory v konkrétních oblastech a zároveň dostačovat na pokrytí finančních požadavků na aktivní ochranu stád.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.