Laikové vs experti: názor na využití post-industriálních lokalit při přestavbě měst
Postindustriální lokality v urbánním prostředí zabírají vesměs nejvýhodnější místa poblíž městských center či nábřeží. Představují environmentálně narušené oblasti, kterým je třeba navrátit produktivní status a které je třeba reintegrovat zpět na komunitní úroveň. Revitalizační či rekultivační projekty naráží na komplexitu dané problematiky. Odborníci odpovědní za tvorbu a uskutečnění sanačních projektů do nich promítají své vesměs subjektivní názory a postoje, jež se zcela rozchází s názory obyvatel v těsném sousedství cílových lokalit těchto sanačních projektů.
-
pro postižení komplexity problematiky zpracoval autor metodický rámec, jehož základem je literární rešerže a případová studie (viz Příloha 1).
- literární rešerže shrnula témata spojená se sanacemi - zmapovala změny v používaných metodách a jejich implementaci; dále se zaměřila na překážky a benefity spojen s realizací sanačních projektů. Případová studie sesbírala podklady od rozličných sanačních projektů, které byly zanalyzovány.
- předchozí kroky umožnily identifikovat stávající překážky a benefity spojené s přeměnou postindustriálních lokalit. Tyto benefity a překážky byly rozděleny podle příslušnosti k laickému či odbornému aspektu.
- k analýze a vyhodnocení dat byly použity programové balíčky SPSS a SAS.
- rešerže i případová studie pomohly identifikovat 17 překážek a 22 benefitů při tvorbě a realizaci sanačních projektů (viz Příloha 2). Formou dotazníkového šetření byly zjišťovány odborné a laické názory na relevanci a důležitost těchto položek (viz Příloha 2).
- jak výsledky rešerže tak výsledky případové studie identifikovaly srovnatelné soubory benefitů a překážek.
-
zatímco developeři považují za největší překážku při sanaci lokalit finanční náklady, zainteresovaná veřejnost hledí spíš na biologické, fyzické a chemické následky sanací a starosti spojené s nejistotou úklidových prací po ukončení sanace.
- analýza podkladů ukázala, že starosti ohledně úklidových prací nejsou nepodložené.
- projektanti sanací mají větší tendenci upřednostňovat estetiku na úkor funkčnosti výsledného projektu. Autoři proto apelují na to, aby autoři přestali považovat sanační projekty za designérskou soutěž a zaměřilli se na jejich začlenění do dané krajiny ze sociokulturního a ekonomického hlediska.
- tato práce je základem, na kterém by se mělo stavět při budoucích sanačních plánech.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.