Kvalita potravy ovlivňuje vývoj a morfologii larev ropuchy krátkonohé (Epidalea calamita).
Práce portugalských herpetologů se zaměřuje na vliv kvality potravy, podávané v umělém chovu pulcům ropuchy krátkonohé (Epidalea calamita). Konkrétně se autoři zaměřují na vliv podílu proteinů v potravě na rychlost vývoje, velikost a morfologii těla pulců a čerstvě metamorfovaných mláďat. V tomto pokuse bylo testováno 75 pulců ropuchy krátkonohé. Byli rozděleni do třech stejně velkých skupin, kterým byla třikrát týdně nabídnuta granulovaná strava pro ryby z produkce firmy Sera s podílem bílkovin 32, 38 a 46%. Poté byli pulci změřeni a zváženi po jednom měsíci, na začátku a po ukončení metamorfózy. Různý podíl proteinů se projevil nejen na relativní rychlosti růstu, ale měl také vliv na změny tělesné morfologie.
- S rostoucím množstvím proteinů v potravě rostla velikost těla (bez ocasu) a zmenšovala se velikost ocasního lemu (při zachování stejné celkové délky těla).
- Délku larválního vývoje kvalita potravy neovlivnila.
- U metamorfovaných mláďat se kvalita potravy navíc projevila na délce těla, šířce hlavy a délce zadních končetin (ne však na hmotnosti).
- Pulci krmení potravou s největším podílem proteinů vykazovali nejnižší mortalitu.
Ex-situ ochrana je obvykle zaměřena na udržení dostatečně velkého a geneticky různorodého vzorku populace v umělých podmínkách a pokusy o jeho rozmnožení k případnému posilování původní zdrojové populace. Tento způsob ochrany je vhodný například u druhů, u nichž lze dosáhnout během krátké doby velkého množství mláďat či semen.Tyto výsledky jednoznačně dokazují, že je třeba v případném odchovu pulců ropuchy krátkonohé v zajetí věnovat zvýšenou pozornost kvalitě předkládané potravy. V takovém případě se pravděpodobnost efektivního vynaložení finančních prostředků do ochrany druhu výrazně zvyšuje.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.