Křečky nejvíce ohrožuje doba sklizně
Křeček polní (Cricetus cricetus) je v současnosti na velkém území poměrně vzácným druhem hlodavce. Po jeho velké expanzi do Evropy, která následovala rozšíření zemědělství v neolitu, zůstával velmi početným druhem až do nedávné doby. V posledních zhruba 50 letech ale došlo k velmi výraznému snížení početnosti křečka na velké části jeho areálu, pravděpodobně jako reakce na rozšiřující se urbanizaci krajiny a změny v zemědělství. Mezinárodní tým biologů označuje pomocí matematických modelů v tomto článku ochranu křečka jako málo efektivní v případě, že se nepodaří na lokalitách s jeho výskytem posunout dobu sklizně do pozdější doby.
- Autoři vytvořili s pomocí softwaru STELLA model populační dynamiky křečka polního.
- Důležitými vstupními daty byly údaje o přežívání a reprodukčních parametrech druhu.
- Každý model vycházel z počáteční populace 50 dospělých samic.
- Podle deterministického modelu lze při natalitě alespoň 6-7 mláďat na samici počítat s populačním růstem pouze za situace, kdy se sklizeň (hlavní příčina přímé i nepřímé mortality) posune do pozdější doby (alespoň polovina srpna), popřípadě zcela vynechá.
- Stochastický model přináší velmi podobné výsledky a dochází rovněž k nezbytné natalitě alespoň 6 mláďat na samici.
- Autoři uzavírají článek konstatováním, že posun sklizně na lokalitách s výskytem křečka je nezbytný k úspěšnému odchovu druhé generace mláďat, bez níž je populace odsouzena k vymření.
- Jako nezbytné limitní datum sklizně uvádějí konec srpna, ještě pozdější datum pak má na populaci jednoznačně pozitivní dopad.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.