Jak vytvořit biologicky rozmanité rybníky?

Autoři popisují biologickou rozmanitost na soustavě rybníčků a mokřadů vytvořené v 90. letech minulého století na lokalitě Pinkhill (Oxfordshire, Velká Británie) a monitorované po sedm let. Byla sledována druhová pestrost rostlin, vodních bezobratlých a vodních a mokřadních druhů ptáků a porovnávána s dostupnými údaji z jiných oblastí. Výsledky průzkumů odhalují neobvyklou druhovou pestrost rybníků. Při porovnání s ostatními rybníky je zřejmé, že vysoká rozmanitost nemůže být vysvětlena rozlohou, hloubkou, substrátem či způsobem napouštění vodních ploch. Rozdíly v druhové rozmanitosti ale mohou být způsobeny nižším zastíněním, přítomností polopřirozených trávníků v okolí vodních ploch a nízkou vodivostí (tj. nízkou mírou znečištění). Vytvoření dobře navržené soustavy rybníků může mít významný vliv pro podporu biodiverzity. Nicméně, úspěšnost těchto opatření je pravděpodobná v oblastech, kde již nějaké mokřady existují – v okolí řek, na vlhkých lukách, v blízkosti vodních nádrží a štěrkoven. Výsledky ukazují, že vytvoření komplexu mokřadů v přírodě blízkém okolí, s dobrou kvalitou vody a silným kolonizačním potenciálem může vést k vytvoření neobvykle bohatých vodních společenstev rostlin i bezobratlých v krátkém časovém údobí.

Využitelné výstupy: 

Autoři popisují biologickou rozmanitost na soustavě rybníčků a mokřadů vytvořené v 90. letech minulého století na lokalitě Pinkhill (Oxfordshire, Velká Británie) a monitorované po sedm let. Byla sledována druhová pestrost rostlin, vodních bezobratlých a vodních a mokřadních druhů ptáků a porovnávána s dostupnými údaji z jiných oblastí. Lokalita se nachází v záplavových lukách řeky Temže a je ze dvou stran obklopena meandry této řeky a z třetí rozsáhlou vodní nádrží. Hlavním účelem vytvoření systému mokřadů byla nabídka hnízdních a potravních příležitostí pro mokřadní druhy ptáků. Výsledný design soustavy zahrnoval přibližně 40 stálých a dočasných vodních ploch na území o rozloze 3,2 ha. Rozloha vodních ploch kolísala od 0,75 ha po mnoho drobných tůní o rozměru 1 – 2 m2. Část přiléhající ke stezce pro pěší byla osázena úzkým pruhem rákosu a vrbami.
Údaje z průzkumu ukazují, že kolonizace nově vytvořených rybníků vodními rostlinami a bezobratlými může být velmi rychlá. Typická společenstva bezobratlých se vyvinula po třech až čtyřech letech a po šesti letech makrofytní vegetace. Rybníky o stáří 6 – 12 let na této lokalitě byly druhově bohatší než starší rybníky na jiných sledovaných lokalitách. Nově vytvořené rybníky se vyznačují odlišnými podmínkami prostředí – převažují anorganické substráty, pokryvnost vegetací je nízká a nevyskytují se predátoři vyššího řádu. V takovémto prostředí prospívá řada druhů. Nově vytvořené rybníky obsahují nižší obsah živin a mohou mít vyšší potenciál pro rozmanitá společenstva rostlin a bezobratlých.
Výsledky průzkumů odhalují neobvyklou druhovou pestrost rybníků, a to na individuální úrovni i jako celku. Při porovnání s ostatními rybníky je zřejmé, že vysoká rozmanitost nemůže být vysvětlena rozlohou, hloubkou, substrátem či způsobem napouštění vodních ploch. Rozdíly v druhové rozmanitosti ale mohou být způsobeny nižším zastíněním, přítomností polopřirozených trávníků v okolí vodních ploch a nízkou vodivostí (tj. nízkou mírou znečištění). Pro rychlé osídlení bohatými společenstvy rostlin a živočichů je nutností přítomnost blízkých zdrojových lokalit, odkud může šíření probíhat. Při porovnání s ostatními nově vytvořenými rybníky, měla lokalita Pinkhill významně vyšší zastoupení mokřadů v okolí.
Komplex mokřadů využívali pro hnízdění např. vodouš rudonohý, čejka chocholatá nebo kulík říční, kteří patří ve Velké Británii k ubývajícím nebo vzácným druhům. Významnost lokality pro ptáky je určena její polohou. Údolí Temže je známou tahovou trasou migrujících ptáků a navazující rozsáhlá nádrž je známým shromaždištěm vodního ptactva. Cennost komplexu je způsobena i heterogenitou vodních a mokřadních stanovišť a výskytem trvalých i dočasných vodních ploch o různé velikosti a hloubce.
Vytvoření dobře navržené soustavy rybníků může mít významný vliv pro podporu biodiverzity. Z výsledků vyplývá, že vytvořená soustava mokřadů mj. významně podpořila hnízdní populaci kulíka říční na národní úrovni a regionální populaci vodouše rudonohého. Nicméně, úspěšnost těchto opatření je pravděpodobná v oblastech, kde již nějaké mokřady existují – v okolí řek, na vlhkých lukách, v blízkosti vodních nádrží a štěrkoven. Výsledky ukazují, že vytvoření komplexu mokřadů v přírodě blízkém okolí, s dobrou kvalitou vody a silným kolonizačním potenciálem může vést k vytvoření neobvykle bohatých vodních společenstev rostlin i bezobratlých v krátkém časovém údobí. Tvorba rybníků tak může být významnějším managementovým opatřením, než se obecně soudí.                

Zdroj: 
Williams P., Whitfield P., Bigg J. 2008: How can we create ponds more biodiverse? Hydrobiologia 597: 137-148.
Zadal: 
Jiří Pokorný