Jak souvisí rozdíly v alokaci biomasy u stromů s jejich rozšířením
- Hypotéza 1: Druhy s menším areálem mají větší variabilitu ve frakcích alokace biomasy. Za touto hypotézou stojí úvaha, že druhy se přizpůsobují prostředí a variabilita BAFs se snižuje v důsledku působení vnitřních faktorů. Více variabilní bude u druhů, které častěji zažívají extrémní podmínky prostředí, jež se častěji vyskytují na okrajích areálu. Druhy s malými areály mají větší šanci zažít situaci na okraji areálu a budou mít tedy více variabilní BAFs. Analýza dat však tuto hypotézu nepotvrdila.
- Alternativní hypotéza 2: Druhy s větším areálem mají větší efektivní velikost populace a větší genetickou diverzitu, tedy i větší variabilitu ve frakcích alokace biomasy. Na základě statistického testování se ukázalo, že variance ve frakcích alokace biomasy opravdu roste se zvětšujícím se areálem druhu. Tato korelace zůstala zachována i po zohlednění fylogenetických vztahů pomocí fylogeneticky nezávislých kontrastů.
- Třetí předpoklad, tedy, že rozdíly ve frakcích alokace biomasy by měly být nižší u nahosemenných než u krytosemenných rostlin, se nepotvrdil. Rozdíly v BAFs mezi nahosememnnými a krytosemennými nebyly průkazné.
Větší genetická diverzita a tím i větší variabilita v ekologických funkčních znacích umožňuje lepší schopnost adaptovat se na měnící se prostředí. Genetická diverzita je negativně ovlivňována ztrátou vhodných habitatů, což může následně ovlivnit schopnost druhu čelit nepříznivým podmínkám. Předpokládalo se, že u dlouhověkých stromů přechodná ztráta biotopu nemusí vadit, pokud jsou následně vytvořeny podmínky srovnatelné s předchozím habitatem. Výsledky studie ovšem naznačují, že změny v genetické diverzitě mohou nastat velmi rychle v rámci několika málo generací rostoucích v izolaci. V důsledku nižší genetické diverzity se sníží variabilita frakcí alokací biomasy, které úzce ovlivňují fitness rostliny, konkrétně její schopnost modifikovat morfologické struktury v důsledku změn prostředí. Zdá se tedy, že i přechodná ztráta habitatu může vést ke ztrátě genetické diverzity a snížit možnosti přežívání druhu. Autoři v této souvislosti upozorňují na nevhodné lesnické praktiky, při kterých jsou porosty obnovovány komerčním genetickým materiálem, což může být riskantní pro genetickou diverzitu původních stromů.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.