Jak obnovit populaci perlorodky říční
Perlorodka říční (Margaritifera margaritifera) patří na celém území Evropy k ohroženým druhům měkkýšů. Život jí komplikují zejména vysoké znečištění vodních toků a změny ve složení rybího společenstva.
Švédští autoři se v článku zaměřili na sledování faktorů, na které by měl být při obnově populací perlorodek kladen důraz.
- Velikost populace perlorodek je pozitivně korelována s reprodukční úspěšností a hustotou juvenilních jedinců.
- Zejména hustota juvenilních jedinců je podle autorů nejlepším faktorem hodnotícím reprodukční úspěšnost populace.
- Populační hustota tohoročních a starších pstruhů obecných (Salmo trutta) je také pozitivně korelována s reprodukční úspěšností.
- Průměrná hustota obou věkových kategorií pstruha je pozitivně korelována s hustotou juvenilních jedinců, tento vztah se ale zeslabuje při hustotě pstruha vyšší než 10 jedinců na 100 m2.
- Velikost populace perlorodek a její hustota je relativně důležitějším faktorem pro obnovu populace, než je hustota populace pstruha.
- Pro zvýšení efektivity obnovy populací perlorodky říční doporučují autoři zvýšit velikost populace dospělých jedinců a zároveň udržovat velikost populace pstruha na úrovní do 10 jedinců na 100 m2.
- V případě více malých populací doporučují autoři jejich sloučení na jedné lokalitě s nejvhodnější hustotou pstruhů.
- Úspěšnost uchycení larev může také zvýšit vysazování tohoročních pstruhů do míst s vysokou početností perlorodek, neboť tyto mladé ryby migrují výrazně méně než ryby starší.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.