Ekologické následky odlesňování a zalesňování orné půdy: Změny složení a struktury rostlinných společenstev v dubohabřinách
Autoři na základě analýzy fytocenologických snímků vyhodnotili ekologické důsledky odlesnění na změnu druhové skladby a struktury rostlinných společenstev, dále na klasifikaci a míru jednotlivých degradačních fází odlesněných lokalit, přeměnu půdních podmínek a struktury půdy včetně chemických vlastností, transformaci habitatu dubohabřin po odlesnění, a ekologické důsledky znovuzalesnění.
Analýza byla založena na 178 fytocenologických snímcích.
47 ve společenstvech přirozených dubohabřin, 59 na lokalitách po odlesnění, 72 snímků na pěti sekundárních znovu zalesněných lokalitách (v rozmezí od 30-59 let po zalesnění).
Odlesněním byla lesní společenstva nahrazena společenstvy jiné a odlišné floristické skladby.
Vertikální struktura se z mnohovrstvé změnila na (mono) jednovrstvou.
V první fázi se rostlinná společenstva kvalitativními znaky blížila společenstvům nelesním.
Pokryvnost bylinného patra činila 50-70 %. V dalších letech dominovala až 100 %.
Kromě lesních tříd Epilobietea angustifolii se objevovala luční (Molinio-Arrhenatheretea), ruderální (Artemisietea), či písčitých a oligotrofních trávníků (Koelerio-Corynephoretea).
Eutrofní habitaty Tilio-Carpinetum byly po vykácení dřevin pokryty vegetací Rubetum idaei.
Mesotrofní habitaty Melitti-Carpinetum byly nahrazeny Calamagrostitetum arundinaceae.
Klasifikace fáze degenerace společenstev bylinných porostů po odlesnění vykazovala silnou vazbu vůči stáří společenstev (resp. času uplynulého od odlesnění), habitatu a floristické skladbě původních společenstev.
Největší změny ve floristické skladbě fytocenóz se týkaly nejmladších vývojových stádií, raných fází po odlesnění (1-3 roky).
V prvním roce po odlesnění habitatů Tilio-Carpinetum nastoupilo společenstvo Rubetum camlagrostietosum s poměrem eufytů (8 druhů) k allofytům (84 druhů) 9,5 %, podobně pak i u Calamagrostietum rubetosum v habitatech Melitti-Carpinetum (18,2 %).
Další vývoj (3-10 let starých společenstev po odlesnění) je charakterizován vznikem vrstvy keřů a také sníženou dostupností světla pro nelesní bylinnou vegetaci, s nárůstem počtu druhů charakteristických pro dubohabřiny (eufyty).
Odstranění stromů způsobí dalekosáhlé změny v celém lesním ekosystému. Netýká se jen struktury skladby rostlinných společenstev, ale také struktury a chemických vlastností půdy.
Přímé důsledky odlesnění pro půdu: Formace Ap horizontu, přenos a promíšení půdních horizontů, navýšení procesu oglejení, snížení/zvýšení vlhkosti půdy, proměny nasákavosti půdy, intenzifikace promývání minerálních živin z půdních horizontů, migrace solí horizonty (především solí a karbonátů do spodních horizontů), intenzifikace podzolizace půdy, ztráta původních vlastností půdy.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.