Draslík limituje potenciální růst vegetace vrchovišť při zvýšeném množství CO2 a N v atmosféře
Na čtyřech rašeliništích ve Finsku, Švédsku, Švýcarsku a Nizozemsku byl experimentálně studován vliv zvýšeného obsahu CO2 v atmosféře a zvýšené atmosferické depozice dusíku na čistou primární produkci rašeliništních společenstev a na rychlost dekompozice. Ukázalo se, že limitujícím prvkem růstu rašeliníků i cévnatých rostlin je zejména draslík. Lze proto předpokládat, že zvýšený obsah CO2 v atmosféře a zvýšená atmosferická depozice N neovlivní čistou primární produkci ani rychlost dekompozice na rašeliništích v SZ Evropě.
FACE experiment (obohacení vzduchu oxidem uhličitým) zajišťoval na vybraných ploškách nepřetržitý přísun vzduchu s regulovanou koncentrací CO2 a simuloval tak zvýšení koncentrace CO2 v atmosféře. Další plošky byly během vegetační sezony zalévány roztokem NH4NO3, čímž byly obohaceny o N. Dále byl analyzován obsah nitrátů, fosfátů, amonných iontů a draslíku ve vzorcích vody. Rychlost dekompozice byla měřena jako rychlost mikrobiální respirace ve vzorcích vysušené a znovu namočené biomasy rašeliníků a vybraných cévnatých rostlin (v laboratorních podmínkách).
· Zvýšený obsah CO2 urychlil nárůst biomasy rašeliníků jen nepatrně. V jejich biomase nebyly zaznamenány změny koncentrace N a P, avšak došlo ke snížení koncentrace K, který je proto při zvýšeném obsahu CO2 považován za limitující prvek růstu rašeliníku. Tomu odpovídá i pokles koncentrace K ve vodě zjištěný v první polovině vegetační sezony.
· U cévnatých rostlin nebyl rovněž nárůst biomasy statisticky signifikantní, ačkoliv zde byl pozorovatelný trend. To mohlo být příčinou naměřeného snížení koncentrace N a K v jejich listech. Za limitní prvky pro růst rostlin při zvýšeném obsahu CO2 jsou proto považovány N a K. Tomu odpovídá pokles koncentrace nitrátů a draslíku ve vodě v průběhu celé vegetační sezony.
· Prostředí obohacené o N umožnilo zvýšení pokryvnosti cévnatých rostlin a Polytrichum strictum, čímž byl v důsledku kompetice o světlo potlačen nárůst biomasy rašeliníku. Nárůst biomasy cévnatých rostlin ovlivněn nebyl. V listech cévnatých rostlin i v rašeliníku byla zjištěna zvýšená koncentrace N, což je vysvětlováno „luxusním“ příjmem dusíku, kdy růst je současně limitován jinými prvky či faktory.
· Podle poměru N/P a N/K v pletivech rašeliništních druhů lze stanovit, který z prvků je limitujícím: N/P < 14 – limitující je N; N/P > 16 – limitující je P. Obdobně: N/K < 1,2 – limitující je N; N/K > 1,4 – limitující je K (hodnoty v rozmezí mezi uvedenými hodnotami znamenají kolimitaci obou prvků).
· Rychlost dekompozice nebyla ovlivněna změnami obsahu N a K v rostlinné biomase.
Zvýšený obsah CO2 v atmosféře a zvýšená atmosferická depozice N neovlivní čistou primární produkci ani rychlost dekompozice na rašeliništích v SZ Evropě.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.