Do čeho chytat čolky velké?
Odchyt zvířat je důležitou součástí základního výzkumu i řady ochranářských opatření. Nezbytný je například při odhadu velikosti populace metodou capture-recapture, při translokačních projektech, při výzkumu parazitů a podobně. Ve všech případech je cílem odchytit co nejvíce jedinců a platí, že úspěch odchytu závisí na použité metodě či technologii. Odchyt čolků byl vždycky složitý, neboť se jedinci nacházejí spíše jednotlivě, žijí skrytě a obývají strukturně komplikované prostředí. Britští herpetologové ve své publikaci srovnali použití tradičních trychtýřových pastí (vyrobitelných např. z PET lahví) a novým typem skládacích nylonových pastí, jejichž účinnost se ukázala výrazně vyšší.
- Autoři nainstalovali 426 pastí obou typů do několika vodních nádrží s výskytem čolka velkého.
- V nylonových pastech bylo odchyceno výrazně více čolků než v pastech z PET lahví, konkrétně byl alespoň jeden čolek velký ve 138 pastech nylonových (32,4 %), ale jen ve 44 pastech plastových (10,3 %).
- Celkový počet odchycených čolků byl ještě výraznější, 236:60 ve prospěch nylonových pastí.
- Průměrně bylo do nylonových pastí odchyceno 16,3 čolka na vodní plochu, do plastových 5,5 čolka.
- Větší úspěšnost skládacích nylonových pastí přikládají autoři větším vstupním otvorům a menší šanci z pasti uniknout.
- Úspěšnost nylonových pastí ukazuje na možnost podhodnocení stavů čolků velkých odchytávaných do plastových pastí.
- Jedinou nevýhodou nylonových pastí je nemožnost odchytu malých larev čolků, což znemožňuje velikost oka v síti (standardně cca 3 mm).
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.