Biologické a biochemické zvětrávání způsobené kořeny stromů – literární rešerše.
Autoři článku poskytují rozsáhlý kritický přehled současných znalostí o zvětrávání způsobeném kořeny stromů a jejich působení na půdu a matečnou horninu. Zaměřují se především na biogeomorfologickou funkci kořenů a interakce mezi kořeny, podložím a regolitem a jejich vzájemnou závislost. Kromě úvodu je text rozdělen do dalších osmi kapitol, které se věnují zvětrávání z různých pohledů. Na závěr autoři shrnují hlavní poznatky získané z článku a navrhují témata dalšího výzkumu.
Biologické zvětrávání způsobené kořeny stromů je chápáno jako soubor postupných procesů, měnící své přímé a nepřímé účinky v průběhu životního cyklu cévnatých a necévnatých kořenů a rhizoidů. Kořeny jsou důležitou částí biogeomorfologických systémů a jejich paleogeografický význam je široce uznáván. Bohužel geomorfologické procesy spojené s kořeny rostlin nemohou být plně zahrnuty do modelů různých geomorfologických systémů a vývoje půdy, protože jim stále dostatečně nerozumíme. Zatímco biologické a ekologické funkce kořenů stromů jsou dobře prozkoumány a aplikovány, použití v geomorfologických studiích je omezeno na dva známé efekty: stabilizace svahů a břehů řek a ochrana proti erozi. Také vliv vývratů byl důkladně studován a zahrnut do biogeomorfologických studií. Avšak toto nejsou jediné procesy způsobené kořeny stromů, které vyžadují pozornost. Autoři proto navrhují devět témat, vhodných pro budoucí výzkum.
Doporučená témata pro další výzkum.
- Účinnost a rychlost biochemického zvětrávání různých hornin, způsobené různými druhy.
- Přemisťování půdy růstem kořenů a jeho důležitost pro biotransport půdy a tok sedimentů v krátkodobém a dlouhodobém časovém horizontu na lokální i krajinné úrovni.
- Časový rámec a účinnost biochemického zvětrávání ve rhizosféře a mykorhizosféře a nejdůležitější význam tohoto procesu pro geomorfologii, biogeomorfologii a vývoj evoluční ekologie.
- Studium vývratů v rozdílných environmentálních podmínkách a vegetačních typech.
- Studium vývoje koření, jejich rozkladu a vyplňování dutin po pařezech v různých environmentálních podmínkách.
- Rozpoznání disturbancí způsobených kořeny a jejich vliv na tvorbu ekosystému.
- Druhově specifické studie biogeomorfologických efektů.
- Změny struktury půdy vzájemnou interakcí půda-strom způsobené činností člověka v krajině.
- Role ostatních organismů, obzvláště hub a bakterií.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.