Bez mrtvého dřeva se datlům a strakapoudům nedaří
Mrtvé dřevo je velmi důležitou součástí lesních ekosystémů. U řady datlovitých ptáků byl potvrzen pozitivní vztah mezi přítomností mrtvých stromů a populační hustotou. Polští zoologové studovali vztah početnosti datlovitých ptáků, s důrazem na datlíka tříprstého (Picoides tridactylus) a strakapouda bělohřbetého (Dendrocopos leucotos) na území Bělověžského pralesa. Nejvíce pobytových značek bylo zjištěno v přirozeném bezzásahovém lese s největším množstvím mrtvých stromů.
- Výzkum probíhal v letech 1999-2001 a 2007-2009 na transektech o délce 3,9-6 km.
- Transekty probíhaly třemi typy lesa: přirozeným bezzásahovým porostem, částečně obhospodařovaným lesem v přírodní rezervaci a hospodářským lesem bez ochrany.
- Na transektech byli datlovití ptáci sčítáni třikrát za sezónu a současně bylo v každém období zaznamenáno množství stojících i padlých mrtvých stromů.
- Nejvíce pobytových znaků ptáků bylo v obou obdobích zjištěno v bezzásahovém přirozeném lese, nejméně v částečně obhospodařovaném lese v přírodní rezervaci.
- V částečně obhospodařovaném lese v přírodní rezervaci však bylo zjištěno nejvíce druhů datlovitých.
- Množství pobytových stop u čtyř druhů datlovitých, včetně dvou cílových druhů datlíka tříprstého a strakapouda bělohřbetého, je závislé na ploše, kterou zaujímají stojící mrtvé stromy (nejvyšší počet v bezzásahovém lese, nejmenší v hospodářském lese).
- Autoři na základě jejich výsledků navrhují změnu managementových regulací rezervací s porosty jehličnatých stromů. V obdobích po kůrovcových kalamitách navrhují ponechat minimálně 2 m2 porostu mrtvých smrků na každý hektar porostu jako minimální množství pro podporu populací datlovitých ptáků.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.