Adaptační strategie hospodaření s vodou v evropském zemědělství
Autoři rešeršně vyhodnotili závěry 168 studií, jež se posledních 15 let věnovaly tématu dostupnosti vody v zemědělském hospodaření při působení klimatických změn. Na základě jejich shrnutí se pokusili sestavit přehlednou metodiku opatření a kontrolních mechanismů, které mají redukovat zranitelnost zemědělství vůči klimatickým změnám.
Začlenění opatření vyžaduje značné změny v tom, jakým způsobem s vodními zdroji v zemědělství, ale i v jiných rovinách, zacházíme. K optimálnějšímu nakládání bude zapotřebí jak rozšířit obecné povědomí, tak i podpořit životaschopnost snahy o změnu přístupu farmářů - a to účinnými finančními nástroji. Klíčoví partneři musí spolupracovat na adaptačních výzvách, aby snížili zranitelnost celého sektoru vůči klimatickým změnám.
- Autoři předkládají seznam opatření, přičemž uvádí konkrétní požadavek (například – poptávku po zvýšení odolnosti systému a adaptivní kapacity), možná opatření (zavedení regionálního adaptačního plánu) a popis mechanismu změny (zvýšení efektivity adaptačních opatření).
- Podobně pak shrnují návrhy reagující na omezenou dostupnost vody a změny ve vodním režimu, reakci na sucha a záplavy, odpověď na zvýšenou potřebu umělého zavlažování, reakci na změnu využití zemědělské půdy, proměny kvality půdy a ztrátu biodiverzity.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.