Dopady oteplování klimatu na populace jedle bělokoré (Abies alba)

Autoři se soustředili na eko-fyziologickou odpověď jedlí bělokorých vůči klimatickým změnám, napříč rozsáhlým areálem Španělska, Itálie a Rumunska.
Mimo středomořský areál (tj. na severu Itálie a v Rumunsku) vykazují populace jedle bělokoré za poslední dvě desetiletí jednoznačný vzestup, zatímco populace jedlí ve Španělsku a na jihu Itálie je charakterizována od roku 1980 poklesem. Pro pokles je klíčová především nedostupnost vody, zejména v jarním/letním období. Podobně je pak růst jedlí mimo středomořský areál limitován výskytem mrazů v časném jaru a brzkým začátkem zimy.
Využitelné výstupy:
- Oteplování klimatu prokazatelně přispívá ke změně dosavadního uspořádání růstových charakteristik jedle bělokoré napříč jejími populacemi ve středomořském regionu i mimo něj. Zatímco na jihozápadě sledovaného areálu omezuje růst a snižuje meziroční přírůstky nedostatekvody, na severovýchodě areálu naopak podporují rychlejší růst i objem meziročních přírůstků vyšší teploty.
- Meziroční přírůstky BAI (basal area incerase) za období 1950 – 1994 se lišily napříč sledovanými regiony i jednotlivými lokalitami. Nejvýraznější pokles za sledovanou dobu byl zaznamenán ve Španělsku, zatímco nárůst BAI vykazovaly především lokality s jedlemi v Rumunsku a na severu Itálie. Popisný model vysvětlil 9% variace BAI.
- BAI jedle bělokoré v místech s nižšími nadmořskými výškami a menší zeměpisnou šířkou (tj. Španělsko a Itálie) za léta 1950-1970 rostly, zatímco v pozdějších letech se začaly oba regiony více a více odlišovat. Od roku 1980 pak obě lokality zaznamenávají meziroční pokles přírůstků BAI.
- Několik strukturálních a dendrochronologických statistik jedle bělokoré se liší napříč sledovanými zeměmi. Španělské jedle nižšího stáří měly menší výčetní tloušťku a rostly obecně méně, než jedle v Itálii nebo Rumunsku.
- Střední míra senzitivity, tedy průměrná korelace mezi stromy a jejich frakční variací, vykazovala vyšší hodnoty ve Španělsku, než v Rumunsku či Itálii. Procentické zastoupení malých letokruhů bylo nejvyšší ve Španělsku.
Zdroj:
Gazol, A., Camarero, J., Gutiérrez, E., Popa, I., Andreu-Hayles, L., Motta, R., Nola, P., Ribas, M., Sangüesa-Barreda, G., Urbinati, C., Carrer, M., Distinct effects of climate warming on populations of silver fir (Abies alba) across Europe, Journal of Biogeography (J. Biogeogr.) (2015) 42, pp.: 1150–1162
Zadal:
Radomír Dohnal
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.