Pro a proti stavbě jezu na Labi v Děčíně

Jsou stanoviště na dolním Labi opravdu tak cenná? Bylo by Labe po výstavbě stupně splavné po celý rok? Jak se plaví na německé straně?

Jana Moravcová, ředitelka Beleca v rozhovoru s náměstkem ředitele Ředitelství vodních cest Janem Bukovským diskutuje o dopadech realizace záměru "Plavební stupeň Děčín" na cenná stanoviště dolního Labe a zpochybňuje smysl výstavby jezu.

Současnou vládou protěžovaná stavba významně poškodí nebo zlikviduje přírodně cenná území a zároveň nenaplní účel, pro který má být realizována. V rozhovoru se bohužel nedostalo na další otázky, které se tématu týkají a měly by být veřejně diskutovány. Například to, zda vůbec existuje veřejný zájem na realizaci stavby a jestli spíš nejde o zájem čistě podnikatelský, šitý na míru několika vybraným firmám, které se budou podílet na realizaci obří stavby a pár dalším, kterým se bude vyplácet ji využívat - když už jim jí stát postaví.

Nebylo by lepší, aby se vláda naplno věnovala dopravním stavbám, které jsou opravdu ve veřejném zájmu, nemají významný negativní vliv na životní prostředí a budou svůj účel spolehlivě plnit bez ohledu na nedostatek vody? Nebo se budeme dál a za každou cenu snažit spoutat i ty poslední zbytky přírody, ať to stojí, co to stojí, jen aby z toho mělo profit pár soukromých firem?

Rozhovor si můžete poslechnout zde.

 

EEA Grants Investice do rozvoje vzdělávání
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Supported by grant from Iceland, Liechtenstein and Norway.